CHP’Lİ BAŞARIR: “NÜKLEER SANTRAL İNŞAATI MI YOKSA ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞI MI DAHA ÖNEMLİ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Henüz yapım aşamasında olan ve elektrik üretimine geçmeyen Mersin Akkuyu Nükleer Santrali çalışanlarına sokağa çıkma yasağının uygulanmamasını meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde;  “Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının 2 gün gecikmesi mi yoksa çalışanların sağlığı mı daha önemli?” sorusunu yöneltti.

Henüz elektrik üretmeyen ve inşaatı devam eden bir yerde çalışanların sağlığının dikkate alınmamasının mantık dışı olduğunu belirten Başarır, daha önce Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışanlardan birinin Coronavirüs testinin pozitif çıktığını hatırlattı.

CHP’li Başarır verdiği yazılı soru önergesinde;

“İçişleri bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile bu hafta sonu için(18-19 Nisan 2020) Büyükşehir statüsünde 30 ilimiz ve Zonguldak ili için sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

Seçim bölgem olan Mersin’de Akkuyu Nükleer Santral Santrali çalışanlarına   ‘Şantiyemiz sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuştur. Tüm çalışanlarımız normal mesai düzeninde çalışmaya devam edeceklerdir’ şeklinde mesaj atılmıştır.

Silifke Kaymakamlığı’nın İlçe Hıfzısıhha Meclisi Kararı ile de Akkuyu Nükleer Santrali çalışanları için sokağa çıkma yasağı uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Geçtiğimiz hafta Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan bir işçimizin Coronavirüs testi pozitif çıktığı haberleri basına ve kamuoyuna yansımıştır.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapım aşamasında olduğu ve henüz elektrik üretmediği herkes tarafından bilinmektedir. Bu durumda şantiye çalışanlarının toplum sağlığı açısından 2 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulmaları mantık çerçevesinde değildir” açıklamalarına yer vererek, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Mersin Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışanların 2 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulmalarının gerekçeleri nelerdir?
  2. Çalışanlardan birinin Coronavirüs testi sonucunun pozitif çıktığı bilinmesine rağmen henüz yapım aşamasında ve elektrik üretmeyen olan Nükleer Santral çalışanlarının sokağa çıkma yasağından muaf tutulması ne kadar doğru bir karardır?
  3. Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının 2 günlük gecikmesi mi yoksa çalışanların sağlığı mı daha önemlidir?
  4. Ülkemizi ve dünyayı kasıp kavuran ve binlerce insanın ölümüne yol açan salgın hastalık varken Nükleer Santralin yapımına 2 gün ara verilmesinin ne gibi sakıncaları vardır?
  5. Bundan sonraki uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı kararlarını, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan tüm personeline de uygulamayı düşünüyor musunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir