CHP’li Sağlar: İnsanlar, işinden edilerek açlığa mahkum edilemez!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Kadro beklerken güvenlik soruşturmaları sonucu işlerinden edilen Akdeniz Belediyesi taşeron işçileri ile bir araya gelen CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, “Bu ülkede insanlar ırkından, mezhebinden dilinden ve dininden kaynaklı işinden edilerek açlığa mahkum edilemez” dedi. Sağlar ayrıca dün Tarsus Cezaevi’nde tutuklu bulanan DBP’li Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Fazıl Türk’ü ziyaret ettiğini de aktardı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Mersin Şube binasında Hükümet tarafından taşerona verilen “kadro müjdesi” kapsamında 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre değerlendirmeye alınan ve adli sicil engelline takılarak işinden olan işçiler ile bir araya geldi. AKP Hükümetinin 16 yıllık iktidarı döneminden geldiği noktaya dikkat çeken Sağlar, tek adam yönetimine izin vermeyeceklerini kaydetti.

 

“AKP EMEĞİ SÖMÜRMEK ÜZERE BİR DÜZEN YARATTI”

AKP hükümetini eleştirerek konuşmasına başlayan Sağlar, hükümetin üç belirgin özelliğinin olduğunu vurgulayarak, “Bir emeği sömürmek üzere bir düzen yarattı. Yaşamlarını sadece emekleri ile kazanan insanların haklarını elinden alacak olan sistemli bir yürüyüşün içerisine girdi. Tabi bunları yaparken de, ikinci olarak hukuka el attı. Hukuk düzenini adaleti ve yargıyı ele geçirdi. Üçüncü yaptığı iş ise, eğitime el atarak kendisine biat eden bir toplum yetiştirmek üzere bir düzen kurmaya çalıştı. 16 yıldır kurmaya çalıştığı düzen budur. 15 Temmuz darbe girişimini Allah’ın lütfu olarak görerek OHAL’i ilan etti ve bugün istediği gibi yönetiyor. Burada en fazla sıkıntı çeken emekçilerdir. Emeklerinden başka geçinemeyecek olan insanlar iş bulamıyorlar, iş bulanlarda AKP’nin dışında diye ayrıma maruz kalıyorlar” dedi.

“BUGÜN TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ YOK”

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bu kadar dışlayıcı politika izlendiğini aktaran Sağlar, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde Kürtler, Aleviler, devrimciler, Kemalistler, sosyalistler, düşünen insanlar, emekçilerin dışlandığını kaydetti. Ülkede insanların AKP’li ve dışarıdakiler olarak ayrıştırıldığını ifade eden Sağlar, “Böyle bir anlayış ile Türkiye bu noktaya geldi. Bu durumdan kaynaklı birçok insan hukuksuz bir şekilde dışarıda kaldı. Özellikle bölgede seçilmiş olan belediye başkanlarının milletvekillerini görevden aldılar ve cezaevine koydular. Onların yerine kayyumlar atayarak halkın isteği ve iradesi dışında bir yönetim biçimi oluşturdular. Bugün Türkiye’de demokrasi yok. Adalet yok ve insan haklarına saygı yok. Önce kayyumlar atadılar, sonrada kadroya alınacakları sınava tabi tutarak dışarıda bıraktılar. Akdeniz Belediyesi’nde kayyum atandığında 150’ye yakın işçi çıkarıldı. Şimdi de 116 işçi güvenlik soruşturması gerekçesi ile çıkarılmış durumda. Güvenlik soruşturması sonucunda işten çıkarılan işçilerin geneli savcılıklardan temiz kağıdı almalarına rağmen işten çıkarılmıştır” diye konuştu.

 

“İŞTEN ATILANLARIN NE GÜNAHI VARDI”

Dün Tarsus cezaevinde tutuklu bulanan DBP’li Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Fazıl Türk’ü ziyaret ettiğini belirten Sağlar, “Fazıl bey müthiş bir şekilde üzüntü içerisindedir. Fazıl bey, ‘Biz 20 yıla yakındır, Akdeniz Belediyesini kimsenin kılına dokunmadan barış içerisinde yönettik. Ancak bizi attılar. Ben suçsuzum onu gayet iyi biliyorum. 9 ay sonra nihayet iddianamem çıktı. 29 Mayıs’ta mahkeme olacak. İnanıyorum ki suçsuz olduğum ortaya çıkacaktır. Ancak üç yüze yakın insanın ne günahı vardı’ dedi. Çok haklıdır. Bu anlayışı sürdüren, insana karşı emeğe karşı bir yönetimi devam ettirmemiz gerekiyor” dedi.

 

“EMEĞE KARŞI DÜŞMANLIKTIR”

Bugünkü iktidarı değiştirme zorunda olduklarının altını çizen Sağlar, “Tüm Ortadoğu’daki emirlerin, sultanların, padişahların, kralların bulunduğu yani demokrasinin olmadığı, hakların özgürlüklerin olmadığı, insanların yaşamlarının iki dudak arasıyla karar verildiği düzene uygun bir düzen, Türkiye’de yerleştirilmeye çalışılıyor. Buna hepten karşı çıkmalıyız ve karşı çıkacağız. CHP olarak, sendikamız ile birlikte elimizden geleni yapacağız. Suçsuz olduğunuzu savcılık tarafından belgelemiş olmanıza rağmen kadroya alınmıyorsanız, bu emeğe karşı düşmanlıktan başka bir şey değildir. Bu nedenle biz iç barışımızı birlikte yapacağız. Olağan üstü Hal bir gün kalkacaktır. O zaman bu yapılanlardan kaynaklı hesap soracağız. Bu ülkede insanlar ırkından, mezhebinden dilinden ve dininden kaynaklı işinden edilerek açlığa mahkûm edilemez” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir