Çiftçiler bankaların kıskacında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek maliyetli tarım üretimini yapmak amacıyla banka kredilerine mahkum edilen en az 658 çiftçiye ait 12 bin dekar arazi bankalarca haczedildi.

Türkiye’deki tarım ve inşaat politikaları nedeniyle her yıl binlerce dekar tarım arazisi betonlaşma uğruna yok ediledursun, içte ve dışta yaşanan istikrarsızlık nedeniyle binlerce çiftçi de mağdur oluyor. Tarım faaliyetlerini sürdürebilmek amacıyla banka kredilerine başvurmak zorunda kalan çiftçiler, yüksek maliyetler karşısında yok pahasına satmak zorunda kaldıkları ürünlerinden elde ettikleri karşısında banka kredilerini ödeyemeyecek duruma geldi.

Türkiye’nin en büyük ve çiftçilerin en fazla işlem yaptığı 5 banka olan Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank ve Akbank 2015’ten bu yana kredi çeken en az 658 çiftçiye ait yaklaşık 12 bin dekar araziye haciz işlemi koyarak, ihale usulü ile bu arazileri satışa sundu.

AYDIN’DA 94 ÇİFTÇİ KREDİ MAĞDURU

Tarım faaliyetlerinin yoğun olduğu kentlerden 5 bankada işlem yapan Adana’da 21 çiftçiye ait 600 dekar, Afyon’da 60 çiftçiye ait 550 dekar, Adıyaman’da 18 çiftçiye ait 300 dekar, Ağrı’da 24 çiftçiye ait 360 dekar araziye kredi borçları nedeniyle haciz işlemi konularak, araziler satışa sunuldu. Afyonkarahisar’da 21 çiftçiye ait 500, Aksaray’da 9 çiftçiye ait 300, Ankara 33 çiftçiye ait 650, Antalya’da 24 çiftçiye ait 400 dekar alan satışa sunulurken, en fazla 94 çiftçi ile Aydın’da bin 200 dekar alan bankalar tarafından satışa sunularak, çiftçiler mağdur oldu. Yine Balıkesir, Bayburt, Bilecik, Bursa, Hatay, Mersin ve Yozgat’ta 198 çiftçiye ait bin 540 dekara yakın arazi bankalarca haczedilen yerler oldu.

EN FAZLA URFALI ÇİFTÇİNİN ARAZİSİ HACİZLİ

En fazla tarım arazisinin haczedildiği yer olarak 48 çiftçiye ait 2 bin 100 dekar olarak Urfa olduğu görülürken, Urfa’yı sırasıyla Van 12 çiftçi ve bin 800 dekar, Eskişehir 65 çiftçi ve 1150 dekar, Erzurum 42 çiftçi ve yaklaşık 1000 dekar haciz yapılan bölgeler olarak takip ediyor.

‘ÇİFTÇİLER ÖNÜNÜ GÖREMİYOR’

Bankaların mağdurları arasında yer alan çiftçilerden Çetin Can, Ziraat Bankası’ndan 2013 yılında 630 bin TL’lik kredi çektiğini, borcunu ödemek için tefecilerin eline düştüğü yetmezmiş gibi 390 bin TL’sini ödediği banka kredisinin 1 milyon 160 bin TL olduğunu ifade etti. Çiftçilerin bankalarla çalışmak dışında çarelerinin olmadığını ifade eden Can, şu anda önünü göremediğini ve kendisi gibi yüzlerce çiftçinin de önünü göremediğini belirtti. Tarlasını ekemediği gibi diktiği ağaçlara da bakamadığını belirten Can, Şubat ayından bu yana Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un çiftçilerin bankalarla ilgili sorunlarını çözeceklerine dair verdikleri sözü yerine getirmelerini beklediklerini ifade etti.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM SAĞLANMALI’

Mersin Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Gökçel de, çiftçilerin ürettikleri üründen zarar ettikleri gerekçesi ile sürekli bir borç batağı içinde olduklarını belirterek, sorunun temelinin Türkiye’deki tarım politikaları olduğunu söyledi. Gökçel, çiftçilerin yüksek üretim maliyetleri karşısında banka kredileri dışında imkanları olmadığını ifade ederken, çiftçilerin ürünlerinden zarar etmeleri durumunda bir garantileri olmadığını kaydetti. Çiftçilerin zararlarının karşılanması konusunda hibe desteğine ihtiyacı olduğunu belirten Gökçel, tarım politikasının öncelikli devlet politikası olması ve çiftçilerin garantili üretim yapmasının sağlanması ve sürdürülebilir tarım yapılmasının sağlanmasının önemine dikkat çekti.

(dihaber- Ahmet Kanbal)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir