“Çiftçiler yoksulluğa maruz bırakılıyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Çiftçiler Günü’nde düzenlenen basın açıklamasında HDP Mersin İl Örgütü Ekoloji Komisyonu, “Yanlış politikalardan etkilenen hem üreticilerin hem de çalışanların emeğini onlarla birlikte sonuna kadar savunacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütünün Ekoloji Komisyonu, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla il binalarında basın açıklaması düzenledi. Komisyon üyelerinin katıldığı açıklamayı HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer yaptı. Şöfer, “Onlarca yıldır yok edilmeye çalışılan çiftçiler ve yoksul köylüler her geçen gün açlığa ve yoksulluğa daha fazla maruz bırakılıyor. Girdi fiyatlarının (mazot, gübre, tohum vb.) sürekli yükselirken üretilen ürünler daha düşük fiyata mahkum ediliyor” diye belirtti.

 

İktidarın yıllardır üretimden, emekçiden, köylüden yana olması gerekirken, patronlardan yana tavır sergilediğini dile getiren Şöfer, “Tarım üretimi ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen bir ülke iken; yanlış politikalar sonucu, saman gibi birçok tarım ürünleri artık ithal eder duruma geldik. Bugün çiftçiler söküm masrafını bile karşılayamadığı için ürünlerini yollara döker duruma geldi. Çiftçi bugün yok olmayla karşı karşıya. Girdi fiyatları olan mazot, gübre, tahum vb. sürekli yükselirken üretilen ürünler daha düşük fiyatlarla çiftçinin elinden alınmaya çalışıyor. Biz HDP olarak sistemin yanlış politikalarından etkilenen hem üreticilerin hem de çalışanların emeğini onlarla birlikte sonuna kadar savunacağımızın sözünü veriyoruz. Tüm çiftçilerin Dünya Çiftçi Günü kutlu olsun diyoruz” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir