“CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARINA İNDİRİM UYGULANAMAZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, infaz paketinde çocuğa yönelik cinsel suçlar, şiddet ve uyuşturucu suçlarının indirim kapsamına alınmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “Çocuğa yönelik şiddet ve çocuğun cinsel istismarı suçlarında faillere indirim uygulanamaz, derhal kapsam dışına çıkartılmalıdır” denildi.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yıllardır çocuk istismarını önleme alanında mücadele veren biz çocuk savunucuları, birkaç gündür infaz yasasında yapılmak istenen değişiklikleri endişe ile izliyoruz. Söz konusu değişikliklerde; 5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanununun 107/2. Maddesinde süreli hapis cezalarından mahkum edilenlerin infaz kurumunda geçirdikleri sürelere ilişkin koşullu salıverme süresi 2/3 ten 1/2 ‘ye, yine 108. Maddede mükerrirlere ve bazı faillerine özgü infaz rejimi ve denetimli serbestlik tedbirlerinde süreli hapis cezasında bu süre 3/4’ten 2/3’e çekilmiştir. Geçici 6. Madde ile 105/A maddesinde düzenlenen denetimli serbestlik süresinin “üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar (madde 102, 103, 104, 105), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (madde 188)” suçları ayrımı kaldırılarak üç yıla çıkarılması teklifte yer almıştır.

“CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARINDA CİDDİ ARTIŞ VAR”

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre; 2014’ten 2016’ya kadar cinsel istismar mağduru olan çocukların oranı yüzde 33 artmıştır. 2006 yılında yüzde 42,5 olan çocuk cinsel istismar hükümlülerinin oranı ise, 2016’da yüzde 58,8’e çıkarak ciddi bir artış göstermiştir. Özellikle çocuğa yönelik şiddetin ve cinsel istismarın giderek arttığı bu dönemde söz konusu düzenlemelerin hayata geçirilmesi halinde çocukları istismar eden ve çocukları şiddete maruz bırakan birçok fail toplum içine karışacak ve bu durum zaten mağdur olan çocukları bir kez daha mağdur edecektir.

“ÇOCUKLAR TOPLUMUN VİCDANIDIR”

Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesi halinde çocukların her türlü suistimal, sömürü ve istismardan korunması için taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerdeki yükümlülükler açıkça ihlal edilmiş olacaktır. Geleceğimiz olan çocuklarımızın korunması açısından çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar suçu işlemiş olan hükümlülerin, kapsam dışında tutulması uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’nın 41. Maddesi gereği de bir zorunluluktur. Mağdur ve risk altındaki çocukların daha çok korunması gerektiği bu dönemde, böyle bir düzenleme adeta faillerin ödüllendirilmesi anlamına gelecektir. Yıllardır bu anlamda verilen mücadeleler de hiçe sayılmış olacaktır. Çocuklar toplumun vicdanıdır.

“DERHAL KAPSAM DIŞINA ÇIKARTILMALI”

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak, çocuğa yönelik şiddet uygulayanların ve çocuğu cinsel olarak istismar edenlerin fail olarak aramızda dolaşmasını istemiyoruz. Tüm yetkilileri vicdana davet ediyor, düşünülen değişikliklerde cinsel istismar ve çocuğa yönelik şiddet suçlarını işleyen faillerin derhal kapsam dışına çıkartılmasını talep ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir