Çocuklar ilk oyunlarını sahneleyecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de kurulan Kazanlı Kültür Evi’nde tiyatro eğitimi alan çocuklar, yaşıtlarına farkındalık kazandırmak amacıyla “selfie (öz çekim) çılgınlığı” adlı ilk oyunlarını sahneleyecek.

Kazanlı Kültür Evi’nde çocuklara tiyatro eğitimi veren gönüllü eğitmen İrem Serin, çocuklarda farkındalık yaratmak için “selfi (öz çekim) çılgınlığı” adlı oyunu çocuklarla birlikte ailelerine sergileyeceklerini ifade etti
Mersin’de yaşayan Arap Alevi gençlerin geçtiğimiz yıl kültürel asimilasyona karşı kurduğu Kazanlı Kültür Evi, kurulduğu günden bu yana çalışmalarını sürdürme gayreti içerisinde. Arap Alevi kültürünü yaşatmak ve çocukları var olan kültürel yozlaşmadan uzak tutabilmek için kurulan merkezde çocuklara gitar, bağlama, tiyatro, kara kalem gibi çalışmaların yanı sıra okullardaki derslerinde yardımcı olabilmek için matematik ve fizik gibi dersler de veriliyor.

HERŞEY GÖNÜLLÜLÜK TEMELİNDE

Kültür Evi’nin kurucularından olan Soner Temur, yaptıkları çalışmaların Kazanlı halkı tarafından ilgiyle karşılandığını ve desteklendiğini dile getirdi.

Komün bir şekilde kurdukları Kültür Evi’nde örülen yaşamın da, yine kolektif bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Temur, yürüttükleri çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Çocuklara verilen eğitimler, alternatif bir eğitim. Verdiğimiz eğitimlerde çocuklara özgüven kazandırmayı ve onların hayal dünyalarını geliştirmeyi amaçlıyoruz. Tüm bu çalışmalarımız atölyelerimiz ve de kurslarımız tamamen ücretsiz olarak yapılıyor. Eğitim verenler de genelde mahalleden olan öğretmenler ve gönüllü olarak çalışıyorlar. Zaten mahallede mahalle meclisi de var. Çalışmalarımız mahallenin gönüllülüğü kapsamında gerçekleşiyor.”

ÇOCUKLAR İLE İLK OYUNLARINI SERGİLEYECEK

İki yıldır tiyatro dersi alan İrem Serin de, Kültür Evi’nin açılmasıyla birlikte öğrendiklerini gönüllülük temelinde merkeze gelen çocuklara aktaran eğitmenlerden biri. Serin, “Oyunculuk eğitimim devam ediyor. Öğrendiklerimi çocuklarla paylaşıyorum. Hem deneyim kazanıyorum hem de eğlenerek, iyi vakit geçiriyorum” diyor.

Uzun süredir devam eden eğitimlerinde artık oyun çıkarma aşamasına geldiklerini dile getiren Serin, ilk olarak çocuklarda farkındalık yaratmak için “selfie (öz çekim) çılgınlığı” adlı bir oyunu sahneleyeceklerini ifade etti. (Mezopotamya Ajansı)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir