porn list

“Çocuklarımızın sağlığını patronların kar beklentisine kurban ettirmeyeceğiz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Eğitim Sen Mersin Şubesi: “Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu’nun, toplumu sağlık yönünden derinden etkileyecek, salgın tehlikesine açıktan maruz bırakacak sınav tarihi belirleme tutumları anlaşılır gibi değildir” dedi.

Koronavirüs salgını sürecinde alınan önlemler kapsamında okullar tatil edilip sınavlar ertelenmişti. Ancak yakın zamanda, hükümetin ‘normalleşmeye gidildiği’ yönündeki açıklamalarının ardından gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ile birlikte Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için tarihlerin öne çekildiği duyuruldu. Salgın tehlikesinin sürdüğü bir süreçte belirlenen sınav tarihleri ile çocukların sağlığının göz ardı edildiğini kaydeden Eğitim Sen Mersin Şubesi, duruma tepki gösterdi.

“Öğrencilerimizin Geleceğine, Hayallerine Sahip Çıkıyoruz” vurgusuyla tepkisini dile getiren Sendika yönetimi konuya ilişkin hazırladığı yazılı açıklamayı kamuoyuyla paylaştı.

“Uzun süredir eğitim sistemi üzerinden gençlerimizin hayalleri, gelecekleri dini vakıfların ve rant çevrelerinin beklenti, istekleri üzerinden biçimlendirilmektedir. Bugünümüzün gençleri, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın sınav odaklı, rekabetçi, piyasa tekellerinin insafına bırakılmaya çalışılan eğitim sistemine kurban edilmesine duyarsız kalmadık, duyarsız kalmayacağız.

Bir ay içinde YKS ve LGS’nin yapılacağı tarihlerin defalarca değiştirilmesi kabul edilemez. 25-26 Temmuz tarihine ertelenen YKS’nin 27-28 Haziran 2020 tarihine alınması,  yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini korurken, LGS’nin 20 Haziran 2020 tarihinde yapılmasına karar verilmesini anlamak mümkün değildir. Covid 19 salgınının devam ettiği, hastalık riskinin yüksek oranda sürdüğü bu tarihlerde kapalı sınıf ortamlarında öğrencilerimizi ve sınavda görev alacak eğitim emekçilerini riske atacak bu sınav kararlarını anlamsız buluyor, kabul edilemez olarak görüyoruz. Sınav odaklı eğitim sisteminin zaten tükettiği çocuklarımızın, eğitim emekçilerinin yüksek çıkarları gözetilmeliyken hangi bilimsel gerçekliğin somut bulgularına dayandırdığını dahi açıklayamayan Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu toplumu sağlık yönünden derinden etkileyecek, salgın tehlikesine açıktan maruz bırakacak sınav tarihi belirleme tutumları anlaşılır gibi değildir.

Turizm sektörünün, ekonomik kaygıların ışığında sınav tarihleri belirlerken milyonlarca öğrenciyi, veliyi, eğitimciyi dikkate almayan; sürekli değiştirilen sınav tarihleri nedeniyle gençlerimizin ruh sağlıklarını bozan, kaygılı veliler yaratan bu sınav tarihini belirleme inatlaşması kimseye yarar getirmez. Zaten dinselleştirilerek tek tipçi bir eğitim yaratma amacında olan Bakanlık sınav tarihlerini sermayenin gereksinimlerinden hareketle belirlemiş olması bile bu sınav tarihlerine itiraz etmek için yeterli bir nedendir.

Eğitim-Sen olarak diyoruz ki: Çocuklarımızın emeklerini oyuncağınız yaptırmayacağız. Sağlığımızı bir avuç patronun kar beklentisine kurban ettirmeyeceğiz. Salgın riski devam ederken çocuklarımızın sağlığını rant pazarının dama taşı haline getirilmesine izin vermeyeceğiz.

Yine diyoruz ki:

  • YKS ve LGS salgın riski geçmeden ve uzaktan eğitimde eşitsizlikler giderilmeden yapılmamalıdır.
  • Ekonomik kaygılar değil insan odaklı eğitim politikaları belirlenmelidir.
  • Tek taraflı kararlarla değil tüm eğitim paydaşlarının eşit oranda temsil edildiği kurullarla eğitim biçimlendirilmelidir.
  • Psikolojik danışman ve rehber öğretmenler belirsiz iş tanımı ile çalıştırılamaz.
  • Proje okul uygulaması fırsat eşitliği ilkesine aykırıdır ve kaldırılmalıdır.
  • Üniversitelerde kadrolaşmaya son! İnsan, toplum ve doğa için liyakat yaşamsaldır.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir