porn list

“Çöpe atılan maske, eldiven ve koruyucu maddeler ciddi risk taşıyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çöpe atılan maske, eldiven ve koruyucu maddelerden dolayı atık toplama işinde çalışan işçilerin koronavirüs salgınına yakalanma ve yayma riski taşıdığını belirten Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Covid19’lu vaka sayılarının azaldığının açıklandığı bugünlerde, önümüzdeki günlerde çok daha ciddi ikinci bir dalganın gelmesini istemiyorsak bugüne kadar uygulanan koruyucu önlemlerin yanı sıra çoğunluğu mülteci olan ve bu iş dışında hiçbir gelir kaynağı olmayan insanların bu durumlarına bir çözüm bulmak zorundayız” dedi.

Mersin Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi ve Çukurova Göç-Der ortak bir basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada konuşan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, aslında tıbbi atık olarak kabul edilmesi gereken ancak çeşitli imkansızlıklar nedeniyle çöp kutularına atılan maske, eldiven gibi koruyucu donanımlar etrafa koronavirüsün yayılmasının en önemli araçları olduğuna değinerek, uyarılarda bulundu.

Sürecin başından bu yana tüm vakaların özel bilgileri dışında epidemiyolojik özelliklerinin açıklanması, önlemlerin bu şeffaf kriterler üzerinden alınması, mahalle, semt, ilçe ya da illere göre farklı uygulamaların belirlenmesini istediklerini ama seslerini duyuramadıklarını kaydeden Antmen, “Bugün yine pandemiye yönelik olan ve bugüne değin görmezlikten gelinen bir konuya açıklık getirmek ve bir an önce çözüm üretilmesini sağlamak için bu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz. Herkesin bildiği gibi, gerek pandemiden önce ve gerekse de pandemi süresince çöplerimizin işe yarar ya da dönüştürülebilecek olanlarını toplama ile yaşamını idame ettiren, ekonomik ve sosyal açıdan ciddi sıkıntı içerisinde olan ve çoğu mülteci bir topluluk yaşıyor şehrimizde. Bin 200 civarında olduğunu tahmin ettiğimiz ve bu iş dışında hiçbir geçim kaynağı olmayan bu aileler pandemi süresince de bu iş yaptılar ve hâlâ da yapmayı sürdürüyorlar. Ancak hepimizin bildiği bir başka gerçek daha var ki, aslında tıbbi atık olarak kabul edilmesi gereken ancak çeşitli imkansızlıklar nedeniyle çöp kutularına atılan maske, eldiven gibi koruyucu donanımlar etrafa koronavirüsün yayılmasının en önemli araçları. Ve bizim yukarıda bahsetmeye çalıştığımız atık toplayan insanlarımız ne yazık ki bu yayılmanın araçlarından biridir. Bu kişilerin yaşam koşulları, beslenme ve barınma şartları da bulaşmayı kolaylaştıran faktörlerdir ne yazık ki” dedi.

“Covid19’lu vaka sayılarının azaldığının açıklandığı bugünlerde, önümüzdeki günlerde çok daha ciddi ikinci bir dalganın gelmesini istemiyorsak, bugüne kadar uygulanan koruyucu önlemlerin yanı sıra çoğunluğu mülteci olan ve bu iş dışında hiçbir gelir kaynağı olmayan insanların bu durumlarına bir çözüm bulmak zorundayız” diye belirten Antmen, “Bu çözümün merkezi hükümetin yanı sıra yerel yönetimlerin de alacağı önlemlerle mümkün olacağını düşünüyoruz ve biz bu açıklamayı yapan üç demokratik kitle örgütü olarak bu konuda görüşmeler yapmaya hazır olduğumuzu, bu sorun çözülmez ise pandeminin ikinci dalgasının çok daha ağır geçeceğinin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı hissediyoruz. Bizler bu konuyu ilimizdeki Pandemi Kurulu yanısıra, gerek büyük şehir ve gerekse de yerel belediyeler ile paylaşacağız ve yetkililerin bir an önce önlem almasının özellikle atık toplayıcıların sağlığı açısından ve dolaylı olarak da Mersin halkının sağlığı açısından önemini anlatmaya çalışacağız. Umuyoruz ve diliyoruz ki yetkililer bu konuda bir an önce gereken önlemleri alacaklar ve diğer illere göre çok daha iyi giden pandemi sürecinin önümüzdeki günlerde kâbusa dönmesini önleyeceklerdir” ifadelerini kaydetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir