“Çünkü okuyan insan öğrenir”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Gazi Anadolu Lisesi Aykırı Kesit Yaratıcı Yazın Ekibi “21 Mart Dünya Şiir Günü” etkinlikleri kapsamında şair Soner Demirbaş’ı konuk ederek imza günü&söyleşi etkinliği düzenledi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Aykırı Kesit & Kesit Edebiyat Proje Koordinatörü Tolga Yaygın bu etkinliklerin eğitimdeki rolü ve nitelikli eserlerin insan ruhu üzerindeki etkisine değindi. Şair hakkında bilgiler veren Yaygın, sözlerini 2018 Dünya Şiir Günü bildirisini hazırlayan Cengiz Bektaş’ın “Şiir insanlığımızdır / insanlığımızın özüdür.” dizeleriyle bitirdi.

 

“Şiir ve DEVA” temalı söyleşide Demirbaş, “Şiir Nedir Ne Değildir?”, “Şiir Bize Neyi, Nasıl Anlatır?” konularına değindi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte şair, son kitabı DEVA’yı Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri için imzaladı.

 


Etkinlik sonrası görüşlerini paylaşan Soner Demirbaş şunları söyledi :

” Mersin Gazi Anadolu Lisesi Aykırı Kesit Yaratıcı Yazın Ekibi toplumun ve toplumsal yaşamın farklı kesitlerinde yer alan edebiyatçıları-sanatçıları geleceğin mimarları olan gençlerle buluşturarak bulundukları ilin de geleceğinin şekillenmesine anlamlı bir katkı sunuyor, kuşkusuz.

21 Mart Dünya Şiir Günü nedeniyle hazırladıkları söyleşi ve imza günü programına bizleri de konuk ettikleri için başta Proje Koordinatörü Tolga Yaygın’a, Aykırı Kesit Yaratıcı Yazın Ekibi emektarları olmak üzere programı düzenleyen ve katılan öğrencilere ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum.

 

Gençliği olmayanın geleceği de olmaz. Gelecek önümüzde duruyor ve henüz onu hiçbirimiz yaşamadık. Tam da bu noktada geleceğimizi anlamlı kılacak olan gençlerin niçin okumaları ve sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenmeleri gerektiği üzerine düşünmemiz gerekir.

 

Çünkü okuyan insan öğrenir, okuyan insan soru sorar, okuyan insan sorulan sorulara yanıt arar, okuyan insan birlikte yaşamanın yollarını arar. Okuyan insan şiddetten uzaklaşır, okuyan insan içinde yaşadığı toplumla birlikte daha güzeli aramanın ve bulmanın yoluna-yolculuğuna çıkar ve bu yolculuğa çıkanlarla buluşur.

 

Böylesi bir buluşmayı gerçekleştirdikleri ve şiir üzerine yaptığımız söyleşi sonrası da sordukları anlamlı sorularla programı zenginleştirdikleri için Mersin Gazi Anadolu Lisesi öğrencilerini tekrar kutluyorum.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir