DEMOKRASİ BAYRAMI , BİRLİK,VE BERABERLİK

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz 2016 günü girişilen askeri darbenin başarısızlığa uğratılmasından ötürü,bu günün  DEMOKRASİ BAYRAMI olarak kabul edilmesi dillendirilmektedir. Darbenin başarısızlığa uğraması veya uğratılması memnuniyet vericidir.Zira “En kötü sivil yönetim en iyi askeri yönetimden iyidir”boşa söylenmiş bir söz değildir. Çünkü ülkemiz bu askeri darbeler sonucu ülkemizde kurulan askeri yönetimlerin ne menem şey olduklarını hem de birkaç kez yaşayarak gördü.Hele, hele oluş şeklinde görüldüğü gibi, bu denli acemice ve hunharca yapılan bu darbe, maazallah başarılı olsaydı kim bilir ülkemiz hangi badirelerle karşılaşmış olacaktı ne ise Allah ülkeyi korudu da başarılı olamadı.

Şayet başarılı olmuş olsa idi mutlaka 15 Temmuz gününü bayram günü yaparlardı. Artık adına Demokrasi Bayramı mı veya başka bir ad mı vereceklerdi. Amma mutlaka milli bayramlarımıza bir bayram daha katacakları muhakkak olacaktı. Ülkemizdeki askeri darbelerin ilki, Demokrat Parti yönetimini deviren 27 Mayıs 1960 darbesi olmuştur. Bu darbeyi ordu içinde bir grup genç subaylar üst kademeden habersiz olarak darbe yaparak yönetimi ele geçirmişlerdi. Kendilerine Milli Birlik Komitesi adını veren bu komite bir kurucu meclis kurdurarak yeni bir Anayasa yapmış ve bu anayasada kendilerini TABİİ SENATÖR yapmışlardı ve aynı zamanda 27 Mayıs gününü Milli Bayram olarak kabul etmişlerdi. Bu bayram uzun yıllar  kutlandı ve yanılmıyorsam Turgut Özal’ın Anavatan iktidarın da bu bayram kaldırılmış oldu.

Demem o ki. Ülkemize, halkımıza lazım olan bayram günü değil, GERÇEK DEMOKRASİDİR. Şayet dört yılda bir seçimlerin yapılmasınaİŞTE DEMOKRASİ diyorsanız. Yanılıyorsunuz.Çünkü kişinin doğuştan var olan hak ve özgürlükleri teminat altında değilse, azınlık hakları çoğunluğa karşı korunmuyorsa, hukukun üstünlüğü değil de egemenlerin hukuku üstün tutuluyorsa, ifade, vicdan hürriyeti yoksa,gelir dağılımında fertler arasında derin uçurumlar varsa, fırsat eşitliği yoksa ve nihai olarak ben seçimle geldim. İstediğimi yapmakta hürüm. Denirse Buna DEMOKRASİ denmez. Ancak ve ancak“KOKOKRASİ” denebilir.

BİRLİK VE BERABERLİK

Etkili ve yetkililerimiz her yeri geldiğinde “ Bu gün her günden fazla birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken gündür.” Demektedirler . Derler,demeye ya hepte tersini yaparlar. Örneğin: Meşum darbenin ertesinde Sayın Cumhurbaşkanı mecliste temsil edilen siyasi partilerin genel başkanlarını saraya görüşmeye davet etti. Ne var ki bu davette Ana Muhalefet Partisi Cumhuriyet Halk Partisi  ve meclisin dördüncü partisi durumunda olan MHP genel başkanları çağrıldığı halde, altı milyon oy almış ve meclisin üçüncü partisi olan HDP yi çağırma gereği duymamıştır. Böyle mi birlik ve beraberlik sağlanmış oluyor?  Buna kim inanır. Kimler sevinir veya hüzünlenir ve bunun adına nasıl demokrasi denebiliyor. Şu vakıaya da değinmeden edemiyorum. Çağrılan her iki partinin Sayın Genel başkanları “ Bu Saray kaçak saraydır. Kaçak Saray’a adım atmayacağız, Cumhurbaşkanının elini sıkmayacağız” diye söylenmemişlerdi.

Elhasılı velkelam  Darbenin her türü kötüdür. Bu, ister Askeri olsun, ister sivil olsun. Darbelerin panzehiri de  kin ve nefretten uzak illa ve illa KÂMİL MANADA DEMOKRASİ, DEMOKRASİ, DEMOKRASİDİR.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir