Demokrasi Güçleri: “Aleddin Erdoğan’ın adaylığı kabul edilsin!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Akdeniz Belediyesi’ne HDP’den Eşbaşkan adayı olarak gösterilen Aleddin Erdoğan’ın adaylığının İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilmesine tepki gösterdi. Platform, Erdoğan’ın adaylığının kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 31 Mart yerel seçimleri için Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) kayyum atanan Akdeniz Belediyesine aday olan Aleddin Erdoğan’ın adaylığının İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilmesine tepki göstererek, konuya ilişkin Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) ve İnsan Hakları Derneği (İHD), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Tabipler Odası gibi birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcisi katılırken, açıklamada “İlçe Seçim Kurulunu demokrasiye çağırıyoruz” pankartı da açıldı. Açıklamayı platform adına Mersin Tabipler Odası Başkanı Mehmet Antmen yaptı.

Antmen, “Bizler, Emek ve Demokrasi Platformu olarak sayın Burhanettin Kocamaz’ın evraklarının ilçe seçim kuruluna geç verilmesini de, Demokrat Parti’den adaylığının İl Seçim Kurulu tarafından reddedilmesini de seçimin olağan akışı içerisinde bir olaydan ziyade, derin ilişkilerin seçime müdahalesi ve seçime girmeden sonuçların ayarlanma telaşı olarak görüyoruz. YSK’nın bu durumu görerek demokratik bir karar alması gerektiğine dair umudumuzu da halen koruyoruz. Ancak, ilimizdeki antidemokratik uygulamalar bununla sınırlı değil. HDP Akdeniz Belediye Başkan adayı sayın Aleddin Erdoğan’ın, Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2018 yılında almış olduğu 6.000 TL para cezası gerekçe gösterilerek İlçe Seçim Kurulu tarafından adaylığı reddedilmiştir” dedi.

Erdoğan’ın adaylığı noktasında hiçbir engel olmadığını aktaran Antmen şu şekilde devam etti: “Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesi, yapılan başvuru üzerine ‘TCK’nın 53. maddesinde belirtilen belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması yönünde bir kararın mevcut olmadığı, bu nedenle de yasaklanmış haklarının mevcut olmadığı anlaşılmakta, bu nedenle de talep hakkında karar verilmesine yer olmadığına’ şeklinde bir kararla sayın Erdoğan’ın adaylığı önünde hiçbir engel olmadığını belirtmiştir” dedi. Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararı gereği İl Seçim Kurulu acilen toplanarak bu antidemokratik uygulamaya bir son vermesini talep eden Antmen, aksi taktirde seçimler üzerine bir gölge daha düşmesi kaçınılmaz olacaktır ifadelerini kullandı.

CHP Balçova Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Çalkaya’nın da 2018 yılında aldığı bir para cezası nedeniyle İlçe Seçim Kurulu tarafından adaylığının düşürüldüğünü, ancak İzmir İl Seçim Kurulu 25.02.2019 tarihinde toplanarak İlçe Seçim Kurulu kararını iptal ettiğini ve Sayın Çalkaya’nın adaylığı önünde hiçbir engel kalmadığını vurgulayan Antmen şöyle devam etti: “Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak İzmir İl Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu karar ve sayın Erdoğan’ın Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nden almış olduğu ‘yasaklanmış haklarının mevcut olmadığına’ dair karar gözetilerek acilen Akdeniz Belediye Başkan Adaylığının iade edilmesi gerektiğine inanıyor, yıllarca Mersin Eğitim Sen Başkanlığı yapmış olan arkadaşımızın seçimi kazandığı taktirde Akdeniz Belediyesi’nde örnek bir Belediye Başkanı olacağını düşünüyoruz” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir