“Demokratik yapımıza olan tahammülsüzlüğe son verin”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ersin Gökgün ve Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Bektaş Şenay, baroların ve meslek örgütlerinin kanunlarını ve seçim sistemini değiştirmeye yönelik girişimlere “dur” demek amacıyla ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Demokrasiye olan tahammülsüzlüğe ve meslek odalarının demokratik bir şekilde yapılan seçimlerine gösterilen tahammülsüzlüğe bir son verilmelidir. Kamusal yarar mücadelemiz her koşulda sürecektir” denildi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“MESLEK ODALARIMIZDAN NEDEN RAHATSIZLIK DUYULMAKTADIR?

Halkımızın can derdine düştüğü, sosyal ve ekonomik anlamda sıkıntılar yaşadığımız ve etkilerinin ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu pandemi döneminde, Sayın Cumhurbaşkanının talimatı ile siyasi iktidarın, başta barolar olmak üzere Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Akademik Meslek Odaları ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) seçim sistemlerinin ve mevzuatlarının değiştirilmesi için  yapılan girişimleri üzüntüyle takip etmekteyiz.

İçinden geçtiğimiz salgın dönemi aklın ve bilimin; insanlığın ortak geleceğinin ve sağlığının korunmasındaki önemini bir kez daha göstermektedir. Tek kişinin dediği ferman ile değil, tüm kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde, siyasi rekabet değil, halkın sağlığının öncelikli olduğu kararlar ile mücadele edilmesi gerektiği de açıkça görülmektedir. Meslek odalarımızdan neden rahatsızlık duyulmaktadır?

İktidarların tasarruflarını, kamusal ve toplumsal çıkarların süzgecinden geçirerek, mesleki, bilimsel ve teknik doğrulara dayanarak, ülkenin en karanlık dönemlerinde bile gerçekleri açıklamaktan geri durmadan odalar olarak çalışmalarımızı yürüttük. Toplumun geleceğini yok eden ve halkımızın yüz yılda biriktirdiklerini ‘Özelleştirme’ adı altında, yerli ve uluslararası sermaye gruplarına peşkeş çeken iktidara karşı durduk.

‘BİZ HEP ORADAYDIK’

Kamuoyuna şunu açık yüreklilikle belirtmek isteriz ki; Kaz Dağları yok olmasın diye bizler oradaydık.

Bizler Hasankeyf’te dolara karşı doğanın yeşilini savunanlarız. Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına karşı duranlarız.

Bizler Yırca Köyü’nde zeytinini kesenlere siper olup, termik santrale karşı direnen ninelerimize omuz verenleriz.

Yeşil Yol Projesi’ne karşı Karadeniz’de, siyanüre karşı Fatsa’da hayatı özgür kılmaya çalışanlarız.

Bizler Cerattepe’de üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı uğruna kestiğiniz ağaçlarız.

Bizler Alpu Ovası’na Termik Santral yaptırmak istemeyen çiftçilerin yanında duranlarız.

Aladağ yurt yangınında yanarak hayatını kaybeden çocuklarımızın, Özgecan’ın, Şule Çet’in, Ayşe Paşalı’nın, Ceren Damar’ın katillerinin adalet önünde hesap vermesinde, çocuklarımızı istismar eden sanıkların yargılanmasında sesleri olan bizleriz. Fetö gibi ülkeyi ve yargıyı ele geçirmeye çalışanların karşısında olan bizleriz. Soma’da sermayeye kurban edilen 301 madencinin yargıdaki sesi bizleriz.

Kurulduğu günden bu yana mesleğin her alanında, mesleki kariyerin her aşamasında rekabete karşı dayanışmanın, piyasaya karşı kamusal yaklaşımın, bireysel keyfiyete karşı ortak kararların savunucusu ve güvencesi olduk.

Odalarımız, siyasal iktidarların ölçüsüz güç ve yetkilerine karşı ülke varlıklarının ve toplumsal çıkarın, aynı zamanda kamunun ve meslektaşlarımızın da koruyucusudur.

‘KAMUSAL YARAR MÜCADELEMİZ HER KOŞULDA SÜRECEKTİR’

İktidarın ‘makbul’ ve her uygulamasına alkış tutacak TTB, TMMOB ve Baro yönetimi arzusunu anlıyoruz. Ancak bizlerin gerek meslektaşlarımıza ve gerekse de seslerini duyuramayan milyonlarca yurttaşımıza verilmiş sözümüz, mesleğimizi toplumdan yana ve hiçbir baskı altında kalmadan yapacağımıza dair yeminimiz var. Bunun için de hukuksal ve bilimsel bilgiye dayalı olarak, yanlışa yanlış, eksiğe eksik demeyi sürdürüp, toplum yararına yapılması gerekenleri açıklamaya, talep ve takip etmeye devam edeceğiz.

Bu noktada öncelikle belirtmek isteriz ki demokratik yollarla ele geçirilemeyen özerk demokratik mesleki yapılar, seçim yöntemlerine müdahale ve diğer yollarla bertaraf edip işlevsizleştirmek ve tasfiye etmek istenmektedir. TMMOB, TTB, Baroların yasal mevzuatlarının değiştirilmesi konusu, bu nedenle sürekli olarak gündeme getirilmektedir.

Demokrasiye olan tahammülsüzlüğe ve meslek odalarının demokratik bir şekilde yapılan seçimlerine gösterilen tahammülsüzlüğe bir son verilmelidir.

Cumhuriyete, demokrasiye ve laikliğe olan inancımız tamdır.

Bu nedenle; eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik, güvenceli çalışma yaşamı olmazsa olmazlarımızdır.

Sosyal hukuk devleti, planlama, sanayileşme, kalkınma, kamusal yarar, kamusal hizmet ve kamusal denetime yönelik mücadelemiz her koşulda sürdürülecektir.

Odalarımıza yapılan tüm girişimlere karşı Barolar, TTB, TMMOB ve Mersin’de yer alan tüm akademik meslek odaları olarak, şu anda olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde tam bir bütünlük içerisinde mücadelemiz devam edecektir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir