Dengbejler kilamlarını Anadil Günü için seslendirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz Sanat Atölyesi’nin Dünya Anadil Günü dolayısıyla gerçekleştirdiği etkinlikte dengbêjler kilamlarını seslendirdi.

Mersin Akdeniz Sanat Atölyesi, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla dengbêjlerin katıldığı bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğe, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Akdeniz Belediyesi eşbaşkan adayları Aladdin Erdoğan ve Emine Şilan Yüksekkaya, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDİ-DER) çalışanları ve onlarca yurttaş katıldı.

‘ANADİL SU GİBİ ELZEM’

Yoğun ilgi gören etkinlikte konuşan HDP Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan Adayı Emine Şilan Yüksekkaya, Anadilin su gibi elzem olduğunu belirterek “Anadilimizi gündelik yaşamımızda evimizde, sokakta, pazarda, her yerde kullanmalıyız. Özellikle annelerimizin çocuklarına anadilini öğretmesi gerekiyor” dedi.

”İLK ÖNCE KENDİ DILIMIZ”

DAD Mersin Şube Başkanı Mehmet Seyitalioğlu da, anadili Kürtçe olan aile fertlerinin, kendi dillerini yeni nesillere aktarmadığı taktirde kaybolacağını dile getirdi. Yurttaşların her şeye rağmen ilk olarak çocuklarına kendi anadillerini öğretmesini isteyen Seyitalioğlu, “Zaten anadilini bilen bir birey farklı dilleri kolayca öğrenebilir” diye konuştu.

Etkinlik, dengbêjlerin seslendirdiği kilamların ardından son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir