Denizler Cemevi’nde anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

İdam edilişlerinin 46’ncı yıldönümünde devrimci önderler Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Gençlik Kolları tarafından Mersin Cemevi’nde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı etkinlikte salona, “Barış hemen şimdi”, “6. Filo defol” pankartları asıldı.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına girilen saygı duruşunun ardından konuşan Alevi Dedesi Erdoğan Sevin, gençlere “6 Mayıs şehitlerimizi anmak ve onları yüreğimizde yaşatmak için buradayız. ‘Bin defa Mazlum olsanız dahi bir defa zalim olmayın’ diyen bir inancın mensuplarıyız. Haksızın karşısında eğilmeyin. Eğilirseniz hakkınızla birlikte onurunuzu da kaybedersiniz. Şahı Merdan Ali’den günümüze kadar hak, hukuk ve adalet uğruna can veren canların direncine aşk olsun” sözleriyle seslendi.

Ardından Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamları öncesi ailelerine yazdıkları mektuplar okundu. Mektuplar okunurken salonda duygusal anlar yaşandı.

Yazar Adil Okay’ın yazdığı, “Üç Fidan”ın idamını konu alan “Karanlığın içinde aydınlık yüzer” adlı oyunun sahnelendiği anma, sinevizyon gösterimi ile son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir