Derneklerden ortak açıklama: Plan yapılaşmanın önünü açıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Meclisi tarafından onaylanan 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı’nın iptal edilmesini isteyen çevre dostu dernekler, ortak basın açıklaması yaptı.  İmar planının yapılaşmanın önünü açtığını kaydeden dernek temsilcileri açıklamanın ardından, belediye binasına giderek imzaladıkları itiraz dilekçelerini teslim etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanan 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı’na itirazlar devam ediyor. Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen ortak basın açıklamasında Türkiye’de Erozyon Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Mersin Şubesi, Malatyalılar Derneği, Cumhuriyet Kadınlar Derneği, Mersin Çevre Dostları Derneği, Haçova Derneği, 68’ler Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Tarsus Çekyam, Atatürk Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Mersin Çocuk Hakları Derneği temsilcileri plana tepki gösterdi.

Dernekler adına açıklama yapan Sabahat Aslan, kentteki birçok verimli tarım arazisi yapılaşmaya açılmakta olduğunu söyledi. Aslan, “Toroslar ilçesinin kuzeyinde Şehir Hastanesi ile Mersin-Adana Otoyolu arasındaki bölgede konut gelişimi öngörülmektedir ve öngörülen konut alanının nüfus yoğunluğu (250 kişiha.) yüksektir. Bu alanda gerçekleşecek yapılaşma bölgedeki verimli tarım arazilerinin geri dönülmez biçimde yok olmasına neden olacaktır. Ayrıca planın birçok yerinde yapılaşmış alanlar geniş taşıt yolları ile çevrelenmiştir, bu yolların diğer taraflarında da verimli tarım arazileri bulunmaktadır. Bu durum da benzer şekilde tarım alanları üzerine yapılaşma baskısı oluşturacak ve zamanla planda tarım alanı olarak öngörülmüş bölgelerin yavaş yavaş yapılaşmaya açılması gündeme gelecektir” dedi.

Mersin’in bu planla sağlıksız bir kent haline dönüşeceğini belirten Aslan, “Akdeniz Toroslar Yenişehir ve Mezitli İlçelerinde hazırlanan planda inşaat yoğunluğunun arttırılması, şehir içi ulaşımın karayolundan sağlanması oranının arttırılması, toplu taşıma imkânlarının azaltılması, hafif raylı sisteminin olmaması, verimli tarım arazilerinin yok edilmesi, yeşil alanlarının azaltılması sonucunda hava kirliliğinin artmasına ve birçok çevre sorununun yaşanmasına neden olacaktır” şeklinde konuştu. batman escort

Açıklamalarının ardından dernek temsilcileri, dilekçelerini belediye binasına giderek itirazda bulundu.

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir