Dersim Tertelesi’nde yaşamını yitirenler anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Dersim Tertelesi’nin 83’üncü yılında yaşamını yitirenler anıldı. Mersin Dersimliler Derneği tarafından gerçekleştirilen anmada mumlar yakıldı.

Anmada konuşan Dernek Başkanı Hasan Tanrıkut, “Dersim Katliamı’nı unutmayalım, unutturmayalım” dedi. Tanrıkut, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“ Her yıl toplu olarak düzenlediğimiz 4 Mayıs anmasını koronavirüs salgını nedeniyle gerçekleştiremedik. Bu yıl kendi evlerimizde çıralarımızı yakıp yitirdiklerimizi anıyoruz. 4 Mayıs, Dersim soykırımının resmi bir belgesidir. Soykırım farklı biçimlerde de olsa 83 yıl geçmesine rağmen, kültürümüze, inancımıza, dilimize karşı devam ediyor. Bizler arşivler açılsın, Dersim adı iade edilsin, yitirdiklerimizin mezar yerleri açıklansın, inancımız tanınsın, baraj projeleri derhal iptal edilsin diyoruz. Hiçbir şeyi unutmadık ve affetmedik.”

Dernek yöneticisi Fethi Çelik de, Ordu Fatsa’nın devrimci belediye başkanı olan Fikri Sönmez (Terzi Fikri) ölüm yıldönümünün 35. yılında saygıyla andığını belirterek “ yaşamında, mücadelesinde ser verir sır vermeyen biriydi. Halkların kardeşliği için mücadele yürüttü” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir