DİSK: Ülkemiz, emeğimiz, geleceğimiz için TAMAM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ( DİSK) Genel-İş Mersin Şubesi, önümüzde ki günlerde işçilerin taleplerini içeren bildirileri dağıtmaya başlayacak. ‘‘ Ülkemiz, emeğimiz, geleceğimiz için TAMAM’’ yazılı bildiriyi yarından itibaren dağıtmaya başlayacaklarını ifade eden DİSK Genel- İş Şube Başkanı Kemal Göksoy, DİSK’in ve işçilerin taleplerinin yer aldığı bildiriyi Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli bölgelerinde dağıtmaya başlayacaklarını ifade etti.

24 Haziran’da seçime gidileceğini ve 16 yıllık AKP dönemin geçtiğini söyleyen Göksoy, bu süreçte işçilerin kazanılmış haklarına çok büyük saldırılar olduğunu kaydetti. Göksoy, ‘‘Emeğe dönük saldırılar elbette ki sadece AKP döneminde gerçekleşmedi. Daha önceki dönemlerde de saldırılar vardı. Fakat 16 yıllık AKP döneminde emeğe dönük saldırılar hiç hız kesmeden devam ettiği yetmezmiş gibi kazanılmış haklarda birer birer yok edilmeye başlandı. Bu da yetmediği gibi özel istihdam büroları adı altında, kiralık işçilik adı altında işti köleliği, işçi ticareti geliştirdiler. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin her yerinde yasak olan işçi ticaretini Türkiye’de maalesef yasallaştırdılar, meşrulaştırdılar. Tabi bunlarla sınırlı değil aunı zamanda işçilerin demokratik, sendikal, grev hakları hepsi bu hükümet döneminde yasaklanır duruma geldi. Son 2 yıldır OHAL döneminde ise işçiler haklarını arayamaz, grev yapamaz, demokratik tepkisini dile getiremez bir duruma getirildi’’diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir  toplantıda ki sözlerini hatırlatan Göksoy, ‘‘Bir tarafta bunlar gelişirken öbür taraftan da iş adamlarına övgüler yağdırıldı, vaatlerde bulunuldu. ‘‘Siz neden OHAL’den rahatsız oluyorsunuz, fabrikanız mı kapanıyor, işçiler grev mi yapıyor hepsini engelledik işte, paşa paşa sömürün’’ dercesine, işçiyle alay edercesine bir yöntem geliştirdiler. Yetmedi kadro aldatmacası üzerine binlerce işçi güvenlik soruşturmalarından, GBT araştırmalarından, arşiv araştırmalarından geçirilerek işlerinden edildi. 16 yıl boyunca en fazla zarar gören kesimlerden biride işçiler oldu’’ dedi.

 

Göksoy, ‘‘DİSK bunun neticesinde başkanlar kurulu yaptı ve bu kurulda yapılacak olan seçime yönelik bir bildiri yayınladı. Bu bildiriyi Mersin’de örgütlü olduğumuz işyerlerine dağıtacağımız gibi aynı zamanda kamuoyuyla da paylaşacağız. 16 yılda işçiler ne kaybetti ve beklentileri nelerdir bu bildiri içerisinde aktaracağız.  Bu bildirimizi yarın Özgür Çocuk Parkında ardından Mezitli’de ondan sonrada Forum AVM önünde olmak üzere Mezitli, Yenişehir, Akdeniz ilçelerinde bildirilerimizi kamuoyuyla paylaşacağız. Neler kaybettik gelecek olan hükümetten ise neler bekliyoruz bunun çağrısını yapacağız’’ diye konuştu.

 

16 yıllık AKP döneminde sendikal hakların sistematik olarak ihlal edildiğini aktaran Göksoy, ‘‘16 yıl içersinde, 8 tanesi OHAL döneminde olmak üzere toplam 15 grev ertelendi. Asgari ücret ekonomik büyümeden payını alamadı. Gelir dağılımı daha da eşitsiz oldu. Nüfusun en zengin yüzde 20’si en yoksul yüzde 20’snden 7.7 kat daha fazla gelir etti. İşsizlik sorunu çözülmedi, her geçen gün daha da derinleşti. Genç ve kadın işsizlikte oranlar gidere yükseliyor. Güvencesiz ve kuralsız çalışma yaygınlaştırıldı. Çalışanlar, çalıştığı halde borçlanarak yaşamaya mahkum edildi. Açlık sınırı 2.200 TL olurken asgari ücret hala 1.604 lira. İş cinayetleri artarak ilerlemeye devam etti. Bizlerin ise talepleri şöyle: Demokratik, çoğulcu bir parlamenter sisteme geçiş istiyoruz. OHAL’in sonlandırılmasını istiyoruz. Sosyal güvenlik bütün yurttaşları kapsamalı, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller ve barajlar kaldırılmalı. Grev hakkı önündeki sınırlamalar ve yasaklamalar kaldırılmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği politikası izlenmeli, denetimler artırılmalı, yaptırımlar ve cezalar caydırıcı hale getirilmelidir. Teşeron uygulaması kaldırılmalı, kıdem tazminatı fonu tarıfması gündemden çıkartılmalıdır. Herkese güvenceli ve nitelikli iş sağlanmalı, taşeron işçilerine ayrımsız, şartsız kadro verilmelidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmalıdır. Eşit işe eşit ücret uygulanmalı. İş yerlerinde kreş açılmalı ve açılması yaygınlaştırılmalıdır. Asgari ücret işçinin kendisinin ve ailesinin insanca yaşayacağı bir düzeye yükseltilmelidir. Gelecek olan hükümetten, DİSK’in, işçilerin talepleri ve önerileri bu doğrultudadır. Ve bu doğrultuda kim gelirse gelsin karşılığı olmadığı sürece mücadelesini alanlarda, sokaklarda yürütmeye devam edecektir.’’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir