Dr. Antmen: “Mersin’deki vaka ve ölüm sayılarını bizimle paylaşın, bilgiler şeffaf olsun”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin’in Covid 19 pandemisinde nasıl bir seyir izlediğine dair çelişkili bilgiler ve haberler almaya başladıklarını belirten Mersin Tabip Odası yönetimi, Mersin Valiliği’ne ve Sağlık Müdürlüğü’ne çağrı yaptı: “Bizimle iletişime geçin, bugüne dek yeterince yapılmamış olan pandemi yönetimini bundan sonra birlikte yapalım, vaka sayılarını ve bilgilerini kişisel bilgileri koruyarak bizimle paylaşın, bilgiler şeffaf olsun!”

15 Mayıs tarihine kadar Mersin’de resmi olarak, 248 vaka ve sekiz ölüm olayı bildirilmişti. 27 Mayıs tarihinde yayınlanan bir haberde ise Mersin’de ölen insan sayısının 25 olduğu belirtildi. Mersin Tabip Odası bilgilerdeki bu çelişkinin sonlandırılması için Mersin Valiliği ve Sağlık Müdürlüğü’ne seslendi. Kamuoyuyla paylaşılan yazılı açıklamada, Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen,  Mersin’deki vaka ve ölüm sayılarına ilişkin bilgilerin, kişisel bilgilerin korunması kaidesiyle şeffaf bir şekilde kendileriyle paylaşılmasını talep etti.

“ALGI YÖNETİMİ YAPILMAYA ÇALIŞILDI”

Mersin Valiliği ve Sağlık Müdürlüğü’ne bilgi aktarımında şeffaf olunması çağrısı yapan Antmen, “31 Mayıs tarihli yerel gazetelerde de İstanbul’dan gelen misafirler nedeniyle gerek sivil vatandaşlarımızda gerekse de sağlık çalışanlarında fazla sayıda pozitif vaka olduğu, covid şüphesi ile hastanelere başvurularda ciddi artışlar meydana geldiği belirtilmektedir. Biz Mersin Tabip Odası olarak pandemi sürecinin yeterince bilimsel yönetilmediğini, yapılmaya çalışılan şeyin daha çok algı yönetimi olduğunu anlatmaya çalışmıştık. Özellikle henüz vaka sayılarında yeterli bir azalma sağlanmadan AVM’ler, ibadet yerleri gibi kapalı alanların açılmasının çok sakıncalı olduğunu, futbol karşılaşmalarının seyircisiz başlatılmasının halkımızı şifreli yayınları kapalı alanlarda izlemeye zorlayacağını, başta İstanbul olmak üzere üç büyük şehirde giriş çıkışların serbest bırakılmasının vaka yoğunluğunu tüm ülkeye yayacağını, bu anlamda da alınan tedbirlerin bilimsel ve sağlıkla ilgisinden ziyade ekonomik olduğunu vurgulamaya çalıştık” dedi.

“TÜRKİYE’DE  VE MERSİN’DEKİ VAKALARA ULAŞMA ŞANSIMIZ YOK”

Tüm bu sıkıntıların ana kaynağının bilgi aktarımında yeterli şeffaflık olmamasından kaynaklandığını belirten Antmen, “Türkiye’deki hekimlerin tek birliği olan TTB ve Mersin’deki tüm hekimlerin tek meslek örgütü olan Mersin Tabip Odası olarak Çin’de, ABD’de, Rusya’daki vakaların demografik bilgilerine kolayca sahip olmamıza karşın, Türkiye’de ve Mersin’deki vakaların sayısına dahi ulaşma şansımız olmamaktadır. Bu nedenle pandemide öncelikli korunması gereken sağlık çalışanları ve hekimlere yönelik yeterince önlem alınmasının önüne geçilmektedir. Bu durum aslında bugüne değin Türkiye’de ölen 23 hekim ve toplam 42 sağlık çalışanının nasıl bir ihmal ile karşı karşıya olduğunun çok somut bir göstergesidir” diye kaydetti.

“COVİD 19 HALA CİDDİ BİR TEHLİKEDİR VE ÖNLEMLERDEN ASLA VAZGEÇİLMEMELİDİR”

Bugüne değin sağlık çalışanlarına yönelik yeterli tedbirleri alınmadığını, kişisel koruyucu donanımların dağıtılmasında ve sağlık çalışanlarına ulaşmasında yeterince başarılı olunmadığını ve Sağlık Bakanlığı’nın özellikle birinci basamağa yönelik hala hiçbir önlem almadığı gibi birinci basamağın iş yükünü arttıran pek çok uygulamayı da hayata geçirmeye başladığını söyleyen Antmen, “Ayrıca son alınan kararlarla 1 Haziran itibari ile her şey normale dönmüş gibi birinci basamakta hasta kabulleri başlamıştır. Birinci basamağın öncelikli görevi koruyucu hekimliktir.  Gebe, lohusa, bebek, çocuk izlemleri ile bu gruba yapılacak aşıma işlemleri için fiziki şartların sağlanması gerekmektedir. Mersin Tabip Odası olarak halkımızın şunu bilmesini istiyoruz ki, Covid19 hala ciddi bir tehlikedir ve özellikle AVM gibi kapalı mekanlardan uzak durulmalı, maske, dezenfektan kullanımı, el hijyeni ve fiziksel mesafe gibi temel önlemlerden asla vazgeçilmemelidir” ifadelerini kullandı.

“BİLGİLER ŞEFFAF OLSUN”

Mersin Valiliği’ne ve Sağlık Müdürlüğü’ne bir kez daha çağrı yaptıklarını belirten Antmen, açıklamasını şu sözlerle noktaladı: “Bizimle iletişime geçin, bugüne dek yeterince yapılmamış olan pandemi yönetimini bundan sonra birlikte yapalım, vaka sayılarını ve bilgilerini kişisel bilgileri koruyarak bizimle paylaşın, bilgiler şeffaf olsun.

Sağlık Bakanlığına ve Cumhurbaşkanına da seslenmek istiyoruz; Bugüne dek ölen 42 sağlık çalışanı göz önünde bulundurularak Covid19 nedeniyle ölen sağlık çalışanlarını meslek hastalığı ve iş kazası olarak değerlendirilmesi için gerekli hukuki düzenlemeleri bir an önce yapın. Başta meslektaşımız Dr. Erdinç Şahin olmak üzere, covid19 tedavisi almış, kliniği ve epidemiyolojisi covid19 olan ancak testi negatif çıktığı için covid19 tanısı almadan defnedilen pek çok arkadaşımıza gerekli özeni gösterin ve çocuklarının, ailelerinin mağduriyetlerini giderin. Taleplerimiz halkın sağlık hakkı ve hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik taleplerdir. Biz bugüne değin bu taleplerin takipçisi olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir