"Dr. Gökalp serbest bırakılsın" » Kilikya Gazetesi ,Mersin'den HaberlerKilikya Gazetesi ,Mersin'den Haberler

“Dr. Gökalp serbest bırakılsın”

Bu haber 11 Ocak 2021 - 15:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Doktor Şeyhmus Gökalp’ın serbest bırakılması yönünde çağrı yapan hekimler, “Yüksek Onur Kurulu Üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp suçsuzdur, haklı mücadelesinde yanındayız.  Pandemi koşullarında başlı başına cezalandırmaya dönüşmüş cezaevi koşullarında tutukluluğuna bir an önce son verilerek tutuksuz olarak, adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz” diye belirttiler.
Mersin Tabip Odası, 23 Kasım 2020’de tutuklanan Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın serbest bırakılması çağrısıyla basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, SES Mersin Şubesi Eşbaşkanı Özge Göncü de katıldı.
Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Gökalp’ın çıkarıldığı mahkeme tarafından  somut hiçbir delile dayanmadan tutuklandığını söyledi. 2016 yılında teslim olan bir itirafçının söylediklerinin tutuklamaya gerekçe yapıldığını belirten Antmen, “Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür beyanların suç olmayacağı yönünde bağlayıcı kararları var. Ancak tüm bunlara rağmen hukuksuz bir şekilde Gökalp, serbest bırakılmıyor” dedi.
Dünya Tabipler Birliği (WMA), Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), İşkence Mağdurları Uluslararası Rehabilitasyon Konseyi (IRCT), Dünya İşkence ile Mücadele Örgütü (OMCT) ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) ortaklığındaki İnsan Hakları Savunucularının Korunması İçin Gözlemevi gibi kurumların yanı sıra Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Türkiye’nin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ndeki büyükelçilerine hitaben kaygılarını içeren ve Gökalp’ın serbest bırakılmasını talep eden mektuplar kaleme aldıklarını hatırlatan Antmen, “Gökalp’ın serbest bırakılmasını istedik. Yüksek Onur Kurulu Üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp suçsuzdur, haklı mücadelesinde yanındayız. Pandemi koşullarında başlı başına cezalandırmaya dönüşmüş cezaevi koşullarında tutukluluğuna bir an önce son verilerek tutuksuz olarak, adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.