DSİ, Büyükşehir Belediyesine “Önlem alın!” demiş

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet Su işleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Çavuşlu Deresi’nin ıslah çalışmaları başlayıncaya dek her türlü emniyet tedbirlerinin Mersin Büyükşehir Belediyesince alınması gerektiğini belirterek, dere çevresinin korkuluk ile kapatılması konusunda daha önce belediyeye yazılı olarak bildiride bulunduğunu açıkladı.

Akdeniz ilçesinde bulunan Çavuşlu Deresi’nin ıslah çalışmaları kapsamında 6 ay önce üst kesitinin açılarak önlem alınmadan bırakılmasına tepkiler büyüyor. Derenin çevresinde kalıcı bir güvenlik önleminin olmaması, geçen hafta görme engelli bir vatandaşın dere yatağına düşmesine sebep oldu.

DSİ, KONUYLA İLGİLİ YAZILI AÇIKLAMADA BULUNDU

DSİ Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, Çavuşlu Deresinin ıslahı başlayıncaya kadar her türlü can ve mal emniyeti tedbirlerinin Mersin Büyükşehir Belediyesince alınması gerektiğini belirterek, bir hafta önce ıslah ihalesi gerçekleştirdiklerini söyledi. DSİ’nin yaptığı yazılı açıklamada, “Konu İdaremiz tarafından incelenmiştir. Buna göre; 16.04.2012 tarihli Mersin Taşkın Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve 09.02.2017 tarihli Mersin İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu Toplantısı Kararlarında Çavuşlu ve Yalınayak derelerinin üzeri kapalı kesimlerinin açılması kararı alınmıştır. Zira üzeri kapalı kesimlerde biriken malzeme, çöp vb. nedeni ile tıkanmalar oluşmakta, bunun sonucunda taşkın meydana gelmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan bu kararların uygulanmasına başlanılmış olup, Çavuşlu deresinin bir kesiminin üzeri açılmaya başlanmıştır. Ancak, üzeri açılan kesimlerde herhangi bir can ve mal emniyeti için tedbir alınmadığı görülmüş olup, Mersin Büyükşehir Belediyesine derelerin üzeri açılan kesimlerinde koruyucu güvenlik tedbirlerinin (korkuluk) acilen alınması gerektiği yazılı olarak bildirilmiştir. Diğer taraftan Çavuşlu (ve Yalınayak ) deresinin üzeri açılan kesiminin ıslahı Bakanlığımızca Ek Yatırım Programına alınmış ve 26.01.2018 de ıslah ihalesi gerçekleştirilmiştir. Sözleşme dosyası ön mali kontrol aşamasında olup, sözleşmenin imzalanmasını müteakiben ivedi şekilde işe başlanacaktır. Çavuşlu Deresinin ıslahı başlayıncaya kadar her türlü can ve mal emniyeti tedbirlerinin Mersin Büyükşehir Belediyesince alınması gereklidir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi maksadıyla bilgilerinize sunulur” ifadeleri kullanıldı. (İmece Gazetesi)

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir