EMEKÇİLERDEN EK ZAM TALEBİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


BES Mersin Şube Başkanı Murat Doğan, kriz ve pandemi koşullarının emekçileri olumsuz etkilediğini belirterek, ek zam talebinde bulundu.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi, “ek zam” talebiyle şube binalarında açıklama yaptı. “Hayat pahalı, emek ucuz. Ek zam istiyoruz” pankartının açıldığı toplantıda konuşan BES Mersin Şube Başkanı Murat Doğan, döviz piyasalarında ortaya çıkan dalgalanma ile birlikte pandemi sürecinin de yarattığı ekonomik krizin yaşamı olumsuz etkilediğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mart ayında açıkladığı veriler ile siyasi iktidarın açıkladığı verilerin birbiriyle uyuşmadığını dile getiren Doğan, TÜİK’in gerçekçi olmayan verileri manipülasyon yaptığının altını çizdi. Doğan, “Geçen yıl yapılan toplu sözleşme sürecinde kamu emekçileri ve emekliler için belirlenen 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için yüzde 3+3 zam oranları son gelişmeler de göz önüne alındığında trajikomik oranlardır. Uzun yıllardır kamu emekçilerine yapılan Temmuz zamları, kamu emekçileri yılın ikinci yarısında yüzde 15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik dilime geçtikleri için, kamu emekçilerine yapılan zamlar vergi mekanizması kullanılarak geri alınmaktadır. Emekçilerin vergi soygununa ve sipariş usulü ile hazırlanan enflasyon rakamlarına tahammülü kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir