EMEKÇİLER’DEN “HALK İÇİN BÜTÇE” ÇAĞRISI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“İnsanca yaşamak istiyoruz” şiarıyla bölge illerden Mersin’e gelen yüzlerce kamu emekçisi, taleplerini sıralayarak “Demokratik Türkiye” çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından düzenlenen ve Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’nun da ortaklaştığı “Halk İçin Bütçe, Demokratik Türkiye” Mersin Bölge Mitingi’ne yüzlerce kamu emekçisi katıldı. Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı Meydanı’nda düzenlenen miting için Adana, Antep, Maraş, Niğde, Konya, Osmaniye ve Hatay’dan gelen emekçiler, dün öğle saatlerinde Mersin Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek, miting alanına doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Mitinge KESK, DİSK, TMMOB’a bağlı sendikalar ile Tüm Bel-Sen, TTB, TÜRK-İŞ, CHP, HDP, EMEP, TİP, EMEP ile çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Miting de konuşan KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt, halkın iktidarını kurmak için alanlarda olduklarını belirterek, alanlarda direnip mücadele edeceklerini kaydetti.

Ardından konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Şili’den Bolivya’ya kadar halkların, kadınların ve kamu emekçilerinin alanlarda grevler de olduğunu vurgulayarak, ekolojik ve iklim krizin derinleştiğini, kültürel soykırım ile karşı karşıya olduklarını söyledi. AKP’ye biat etmeyeceklerini aktaran Bozgeyik, “Son yıllarda antidemokratik uygulamaların yarattığı siyasi kriz kaçınılmaz olarak ekonomik kriz olarak bütünleşti. Aylardır hayatımızın her hücresine nüfus eden bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Krizin en önemli nedeni savaş ve çatışma politikalarından medet uyulmasıdır” ifadesini kullandı.

2020 bütçesine değinen Bozgeyik, “Emekçiye, işçiye, toplumsal eşitlikçi politikalara kaynak yok. Yine savaşa, yandaşa, sermaye kaynaklarımız peş peşkeş çekiliyor. Buna dur demek için alanlardayız” diyerek, “Bugün tek sorun ekonomik krizin faturasını kimler tarafından ödediği sorunudur. Hep birlikte örgütlü mücadeleyle bunları aşabileceğimizi biliyoruz. İnsanca bir yaşam mücadelemizin önündeki engelleri aşmanın tek yolunun emek karşıtı, sermaye dostu düzeni değişmesinden geçtiğinden vurguluyoruz” dedi.

Miting Praksis Müzik Grubu’nun sahnesinin ardından son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir