Emekliler ödeyemedikleri faturaları yaktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümetin açıkladığı emekli maaşına zam oranına tepki gösteren Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi üyeleri, Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. “İnsanca yaşamak istiyoruz” pankartını açan emekliler, yeni yılın ilk gününde devreye giren zamların emeklilere yapılacak zamların ötesinde emeklilerin tüm maaşlarını erittiğini belirtti. Açıklamanın ardından emekliler, “Ödeyemediğimiz faturaları yakıyoruz” diyerek beraberlerinde getirdikleri su, elektrik ve doğalgaz faturalarını yaktı.

Açıklamada konuşan Ahmet Karakuş, “Maaşlarımızı ister dolar ya da avro ile, ister ekmek/ et, elektrik, ulaşım, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar üzerinden değerlendirelim, emeklilerin gerçek aylıklarının artık açlık sınırının bile altına indiği açıkça görülmektedir” dedi.

En düşük emekli aylığının 5 bin 200 TL olması gerektiğine dikkat çeken Karakuş, “Açlık sınırının 4 bin 652 TL olduğu bir ülkede, 8 milyon emekli 2 bin TL’nin altında emekli aylığı almaktadır. Bu nedenle ortalama emekli aylığı yoksulluk sınırının altında olmamalıdır. Yine  -Doğalgaz, elektrik, su, ulaşım, ekmek, gibi temel ihtiyaç maddeleri emekliler için yüzde 50 indirimli olmalı ve aradaki fark devlet tarafından sübvanse edilmelidir. Bu fiyatlara temel ihtiyaç maddelerini sağlıklı şekilde tüketebilmek emekliler için adeta hayaldir. Bu nedenle temel ihtiyaç maddeleri için devlet emeklileri sübvanse etmelidir” şeklinde taleplerini açıkladı.

Açıklamanın ardından emekliler, “Ödeyemediğimiz faturaları yakıyoruz” diyerek beraberlerinde getirdikleri su, elektrik ve doğalgaz faturalarını yaktı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir