‘EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de eski eşi tarafından öldürülen Filiz Kaplan, için düzenlenen basın açıklamasında konuşan ağabeyi Ali Kaplan, kardeşim korunma kararlarına rağmen katledildiğini kaydederek, hukuki sürecin takipçisi olacaklarını ve zanlının en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ettiklerini belirtti.

Mersin’in Toroslar İlçesine bağlı Demirtaş Mahallesi halkı, geçtiğimiz günlerde eski eşi Murat C. tarafından evinin önünde öldürülen Filiz Kaplan için basın açıklaması yaptı. Mahalle yakınlarında bulunan spor sahasında yapılan açıklamaya Mersin Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, birçok siyasi parti temsilcileri ve onlarca kadın katıldı. “Yeryüzü meleğimizi unutmayacağız, unutturmayacağız” pankartının taşındığı açıklamada, “Her yer suç mahalli”, “Kadına şiddete son” dövizleri yer alırken kadınlar sık sık “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Yasta değil isyandayız” sloganları attı.

Açıklamada 2014 yılında Tarsus ‘ta katledilen Özgecan Aslan’ın yani sıra birçok kadının fotoğrafı taşındı.

‘HUKUKİ SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Açıklamada konuşan Kaplan’ın abisi Ali Kaplan, kardeşinin koruma tedbirlerine rağmen katledildiğini ve cinayeti işleyenlerin 3 kişi olduğunu söyledi. Yaşanan olaydan sonra hukuki süreci başlattıklarını dile getiren Kaplan, “Bu süreçten sonra adaletin tecelli etmesini ve katillerin en ağır bir şekilde cezalandırılması için talep ediyoruz. Bizim tepkimiz sadece bizim kardeşimizin yaşadıkları değildir. Bizim tepkimiz kadın cinayetlerinin sürekli artması ve âdeta normalleştirilmeye çalıştırılıyor olmasıdır” dedi.

‘MAHKEME KARARLARI SON DERECE ÜZÜCÜ’

Kadın katliamlarında özellikle de Mersin’de artış gösterdiğini de hatırlatan Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınların koruma tedbirlerine rağmen korunmaması, katillerin kolayca bir şekilde silahlara erişebilmesi, katillerin hak ettiği cezayı almaması ve mahkemelerde indirim maddelerinden yararlanarak kısa süre içerisinde cezaevlerinden çıkması bizi son derece üzmektedir. Kadınlar son derece tehlike altındadır bu durumlardan kaynaklı kadın cinayetlerinin arması bizi derinden üzmektedir.”

‘İNDİRİMLER SON BULSUN’

Korunma kararlarının artık gerçek anlamda yerine getirilmesini ve şiddet mağdurları kadınların korunmasını talep eden Kaplan, konuşmasını kadın katliamlarının son bulması için artık “haksız tahrik” ve “iyi hal” gibi kararların son bulması için yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini isteyerek bitirdi.

Açıklamanın ardından kadınlar sloganlar atarak Kaplan’ın katledildiği yere giderek karanfiller bıraktı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir