En İyi Sigorta Şirketleri Nasıl Seçilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En İyi Sigorta Şirketleri Nasıl Seçilir?


Sigorta, bilinen anlamıyla olası bir hasar veya kayıp durumuna karşı güvencedir. Akla gelebilecek her şeyin sigortalanması mümkündür. Sigorta güvencesi altında olan ürün, eşya veya kişiler olası bir zarar görme durumunda sigorta poliçesinin güvencesi altındadır. Sigorta, hasarın giderilmesi veya hasarın karşılığı olan bedelin ulaştırılmasını sağlar. Konut, kasko, sağlık, seyahat, deprem ve trafik sigortası gibi pek çok farklı sigorta türü bulunur. Bu sigorta türlerinin kimisi zorunlu iken kimisini yaptırmak isteğe bağlıdır. Örneğin deprem sigortası zorunlu sigorta kategorisine dâhil olurken kasko yaptırmak kişinin kendi seçimidir. Bu sigorta türlerini ve daha fazlasını sunan farklı sigorta şirketleri bulunur. Sigorta türü ne olursa olsun sigortanın kapsamını dikkatlice araştırmak, ödeme koşullarını titizlikle incelemek ve sigorta teklifini sunan firma ile detaylı bir görüşme yapmak gerekir. 

Sigorta Şirketi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Farklı sigorta şirketleri pek çok farklı poliçe sunduğundan sigorta seçmek kolay olmayabilir. Bu hususta dikkate alınması gereken bazı detaylar vardır. Birlikte çalışmayı planladığınız sigorta şirketinin sektörde uzun süredir var olması bu sektörde deneyimli olduğu anlamına gelebilir. Bu şirketler, tecrübeleri doğrultusunda sizi yönlendirerek acil ve beklenmedik bir durumda daha konforlu bir süreç geçirmenizi sağlayabilir. 

Sigorta poliçenizin anlaşmalı olduğu kurum ağını dikkatlice incelemeniz önerilir. Hizmet almak istediğiniz kurumların sigortanızda yer alması avantaj sağlayabilir. Örneğin özel sağlık sigortası söz konusu olduğunda seçtiğiniz poliçenin kapsamında ikamet ettiğiniz veya çalıştığınız yere yakın hastane ve özel sağlık kuruluşları ile anlaşmasının bulunması hayatınızı kolaylaştıran bir unsur olabilir. Bir diğer önemli nokta ise ödeme koşullarıdır. Sigorta poliçesinin bütçenize uygun olduğundan ve ödeme koşullarının karşılayabileceğiniz şekilde düzenlendiğinden emin olmanızda fayda vardır. 

Sigorta Şirketleri Hangi Ek Teminatları Sağlar?

Sigorta şirketleri, sundukları sigorta poliçelerini firma politikasına göre özelleştirebilir. Bu nedenle seçilen sigortanın poliçesinin dikkatlice incelenmesi gerekir. Sigorta seçerken ihtiyaçlarınızı belirleyerek bu doğrultuda seçim yapmanız önem taşır. Örneğin özel sağlık sigortaları klasik poliçelerinde diş teminatını içermez. Ağız ve diş bakımına dikkat ediyor ve yıllık diş bakımı yaptırıyorsanız bu teminatı içeren bir özel sağlık sigortası araştırabilir ya da poliçenize diş teminatı ekletebilirsiniz. Zorunlu trafik sigortasını trafiğe çıkacak tüm araçların yaptırması devlet tarafından şart tutulur ancak bu sigorta türü yalnızca karşı tarafın zararını karşılar. Eğer kendi zararınızın da karşılanmasını istiyorsanız kasko sigortası yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde sel veya toprak kayması gibi doğal afetlerin sık sık görülebildiği bir bölgede ikamet ediyorsanız aracınız için yaptıracağınız kasko sigortasının teminatları arasında doğal afet hasarlarının da yer almasını isteyebilirsiniz. Öte yandan sık sık araç kullanmanız gerekiyorsa, kasko yaptıracağınız sigorta şirketinin tamir veya yedek parça bekleme sürecinde sizin için ikame araç temini sağlayıp sağlamadığı konusunda bilgi istemeniz gerekebilir. Yukarıda sıralanan nedenlerden dolayı sigorta poliçenizi dikkatli bir şekilde incelemeli, gerektiği durumlarda ek teminatlar ile poliçenizi uzun vadede en kazançlı olacağınız şekilde desteklemelisiniz.  

Siz de eviniz için konut, deprem sigortası veya kendiniz için özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu veya benzeri bir nedenle sigorta şirketi araştırmasına başladıysanız sigortam.net size aradığınız yanıtları bir arada sunabilir. Sigorta konusunda bir uzman desteği almaya ihtiyaç duyuyorsanız 7 gün 24 saat hizmet veren sigortam.net ile 20’den fazla sigorta şirketinden aynı anda teklif alabilir bu teklifleri karşılaştırarak sizin için en uygununa karar verebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir