porn list

“ENGELLİ KADINLAR, ERKEKLERE ORANLA HAKLARA ERİŞİMDE GERİDE”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu, ‘Ayrımcılıkla Mücadelede Engellilerin Adalete Eşit Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi’ kapsamında hazırlanan, Engellilerin Adalete Erişimi 2018 Saha Araştırması Raporu’nun kamuoyu ile paylaşıldığı basın toplantısına ev sahipliği yaptı. Raporda, engelli kadın ve kız çocuklarının engelli erkeklere oranla, insan haklarına daha az erişebildikleri de araştırmalarda ortaya çıkan gerçekler arasında olduğu belirtildi.

Mersin Barosu Lokali’nde gerçekleşen basın açıklamasına, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hasan Keleşoğlu, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Proje Asistanı Gözde Arasıl, engelli hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri katıldı.

YEŞİLBOĞAZ: “ENGELLİ HAKLARI KOMİSYONUMUZLA, TÜM ÇALIŞMALAR İVME KAZANACAK”

İlk olarak açıklama yapan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, tüm dezavantajlı gruplar için olduğu gibi engelli yurttaşlarımızın adalete erişiminde yaşanan engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmaları desteklediklerini belirterek, “Bu bağlamda, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nin raporunu önemsiyoruz. Baromuz bünyesinde kurulan Engelli Hakları Komisyonu’nun önümüzdeki süreçte hayata geçireceği projelerle, engelli hakları alanında yapılan tüm çalışmaların ivme kazanacağını burada müjdelemek istiyorum” ifadesini kullandı.

KELEŞOĞLU: “ADLİ YARDIM MEVZUATINDA İYİLEŞTİRME YAPILMALI”

Daha sonra söz alan Mersin Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hasan Keleşoğlu, tanıtımı yapılan raporun hukuk profesyonelleri açısından son derece önemli bulgu, değerlendirme ve öneriler içerdiğini söyleyerek, engellerin adalete erişimi konusunda özellikle adli yardım mevzuatımızda, engellilerin özgün koşullarının dikkate alınması konusunda iyileştirmeler yapılması gerektiğinin altını çizdi. Engelli Hakları konusunda, avukatların kapasitelerinin geliştirilmesi için alanda çalışan STK’lar ile işbirliği içinde eğitim çalışmalarının hızla tasarlanıp hayata geçirilmesine katkı sunmak için girişimlere başladıklarını belirten Av. Hasan Keleşoğlu, mevzuattaki engellilere yönelik ayrımcılık içeren maddelerin uluslararası ve ulusal insan hakları müktesebatına uygun hale getirilmesi gerektiğini savundu.

ARASIL: “ENGELLİLERİN, TEMEL İNSAN HAKLARINA ERİŞİMİ DİĞER İNSANLARA ORANLA DAHA AZ”

Daha sonra açıklama yapan Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Proje Asistanı Gözde Arasıl, resmi istatistiklere göre Türkiye nüfusunun %12.29’u engelli kişilerden oluştuğunu, yapılan bütün araştırmaların, engelli kişilerin eğitim ve istihdam başta olmak üzere temel insan haklarına erişimlerinin diğer insanlara oranla çok daha az olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı. Engelli kadın ve kız çocuklarının engelli erkeklere oranla, insan haklarına daha az erişebildikleri de araştırmalarda ortaya çıkan gerçekler arasında olduğunun altını çizen Proje Asistanı Gözde Arasıl, “İnsan hakları sistemi içinde adalete erişim, herkes için temel bir hak olması yanında, diğer tüm hak ve özgürlüklerin korunmasının da olmazsa olmazıdır. Adalete erişim genellikle anlaşıldığı biçimde sadece mahkemelerde dava açma hakkı ile sınırlı bir hak da değildir. Günümüzde hukukun üstünlüğe dayalı demokratik toplumlarda geniş bir çerçeve içinde değerlendirilen bir haktır. Dezavantajlı grupların insan haklarını korumak, ayrımcılığın önlenmesi, adil yargılanma hakkı, hak ihlalleri durumunda mağdurlar için adil ve zamanında telafi üreten mekanizmalarını oluşturmak, adalete erişim hakkının içinde kabul edilmektedir. Erişilebilir adalet sistemi, birbirinden farklı özelliklere ve ihtiyaçlara sahip toplumsal grupların her biri için eşit erişim fırsatı sunma, yasaların korumasından eşit yaralanmayı sağlamak, sosyal  ve ekonomik marjinalleşmeyi önleyecek bir yaklaşımla dizayn edilmiş olmalıdır” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir