porn list

ERGENE: YERİN DEĞİŞTİRİLMESİ DOĞRU BİR KARAR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mezitli Ilçesinde bukunan 100. yıl Tabiat Parkı’nda yapılması planlanan ve daha sonrasında gelişen tepkiler üzerine yer değişikliği kararı verilen PopFest 2019 Müzik Festivali’ne ilişkin konuşan Prof. Dr. Serap Ergen, “Ulusal mevzuatımız ve taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalarla koruma yükümlülüğünde olduğumuz nesli tükenmekte olan Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağaları için hayati önem taşıyan Mersin PopFest ile ilgili olarak alınan yer değişikliği ve erteleme kararının çok yerinde olduğunu belirtmek isteriz” dedi.

Akdeniz Kaplumbağaları ve Doğa Koruma Derneği ile Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkı’nda yapılması planlanan PopFest 2019 Müzik Festivali için yer değişikliği kararına varılmasını olumlu bir gelişme olarak yorumlayıp konuya ilişkin Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC)’de basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Prof. Dr. Serap Ergene okudu.

“IŞIĞIN VE GÜRÜLTÜNÜN BU ALANDA VERECEĞİ ZARAR ENGELLENMİŞTİR”

Ülkemizde doğal yapısı ender olan Davultepe 100.Yıl Tabiat Parkı’nın aynı zamanda Mersin merkeze en yakın noktada beton bloklar arasına sıkışmış nefes alınacak yegane ormanlık alanlardan birisi olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Ergene, “Davultepe 100.yıl Tabiat Parkı, ağaçları, kumsalı, denizel alanı, kaplumbağaları ve rehabilitasyon merkezi ile Mersin ilimizin önemli markası olmuştur. Halkımız ve nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının birlikte paylaştıkları bu kadar değerli bir doğal alanın korunmasında daha iyi önlemler alınması gerektiğini düşünmekteyiz. Davultepe 100. Yıl kumsalında 5-7. Haziran. 2019 tarihlerinde bir Pop-fest düzenlenmesi planlanmıştı. Böyle bir festivalle alana çıkacak olan anaç kaplumbağalar, yuvadan çıkacak olan yavru kaplumbağalar ve yuva içindeki yumurtalar tamamen zarar görecekti. Tam üreme zamanına denk gelen bir programdı. Mayıs ayı içinde alana iş makinelerinin girip kumsalı düzeltme çalışmaları yaptıkları belirlenmiş, kumul alan zarar görmüş ve iş makineleri iki yuvaya zarar vermiştir. Mersin PopFest ile ilgili olarak alınan erteleme kararı ile yoğun insan kitlesinin, ışığın ve gürültünün bu alanda vereceği zarar engellenmiştir” dedi.

“BU ALANDA ÇOK SAYIDA İNSANIN GİRECEĞİ ETKİNLİKLER YAPILMAMALIDIR”

Alanın Tabiat parkı olarak çok değerli olmasına rağmen ihaleye verildiğini hatırlatan Ergene, “Ancak Bakanlık ihale koşulları içerisinde bu canlıların ve doğanın tahrip olmaması için koşullar getirmiştir. Bu koşullara geçen yıldan bu yana dikkat edilmediği ve alanda çeşitli problemler yaşandığı ilgili bakanlığa rapor edilmiştir. Yapılacak bütün etkinliklerde bu canlıların zarar görmemesi gerekliliği üzerinde ısrarla durulmasına rağmen konser etkinlikleri düzenlenmiştir. Bu alan tabiat parkı olarak ve deniz kaplumbağalarının üreme alanı olarak zarar görmemesi için üst düzey özen gösterilmesi gereken bir alandır. Alanda yapılacak kitlesel etkinlikler kumul özelliğini bozacağından kaplumbağaların geleceği için bu alanda çok sayıda insanın gireceği etkinlikler yapılmamalıdır” diye konuştu.

“MERSİN’İN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKTIKLARI İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

“Ulusal mevzuatımız ve taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalarla koruma yükümlülüğünde olduğumuz nesli tükenmekte olan Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağaları için hayati önem taşıyan Mersin PopFest le ilgili olarak alınan erteleme kararının çok yerinde olduğunu belirtmek isteriz” diye Ergene, “Bu konuyla ilgili olarak gerekli önlemin hızla alınmasını sağlayan değerli Mersin halkına, sivil toplum kuruluşlarına, Akdeniz, Mezitli ve Mersin Kent Konseylerine, Mersinli iş adamlarına, Büyükşehir ve Mezitli belediyelerine, Devletimize ve siz değerli basın mensubu arkadaşlarımıza harcadığınız emek, zaman ve çevre duyarlılığınız için çok teşekkür ediyoruz. Mersinlilere Mersin’in değerlerine sahip çıktıkları için ayrıca teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“SAHİP ÇIKALIM VE HİÇBİR ZAMAN ZARAR GÖRMESİNE İZİN VERMEYELİM”

Ergene son olarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan sonrası içinde Davultepe 100. Yıl Tabiat Parkında olabilecek tehditlere karşı duyarlı olmaya devam edeceğiz ve sizleri de duyarlılığınızı devam ettirmeye davet ediyoruz. İlgili Bakanlıkların bu konu ile ilgili gerekli önlemleri alacaklarından ve ihale edilen Tabiat Parkının ve deniz kaplumbağaları Üreme Kumsalının koruma koşullarını yerine getireceklerine şüphemiz yoktur. Ancak alanın korunması için takipçisi olacağımızı beyan ederiz. 
Gelin halkımızın da severek kullandığı çocuklarımız, geleceğimiz ve kaplumbağalarımız için Davultepe Tabiat Parkına, kaplumbağalara ve kum zambaklarına hep birlikte sahip çıkalım ve hiçbir zaman zarar görmesine izin vermeyelim.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir