“Erkek şiddetine karşı kadınlar birlik olmalı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fatma SARIKAYA

İçel Soroptimist Kulübü’nün düzenlemiş olduğu ‘Kadının İnsan Hakları’ konulu panelde konuşan Av. Hülya Gülbahar, kadınlara karşı şiddetin sistematik bir şekilde büyüdüğüne dikkatleri çekerek, meşrulaştırılmaya çalışılan erkek şiddetine karşı kadın dayanışmasının tek çıkış noktası olduğunu belirtti.

İçel Soroptimist Kulübü tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak kadın hakları savunucusu Av. Hülya Gülbahar’ın davet edildiği ‘Kadının İnsan Hakları ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ konulu panelde ev içi emeği, boşanma komisyonu, mağdur hakları yasası, erken evlilikler, tarımsal mirastaki cinsiyet ayrımcılığı, şiddet yasası, müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi ile 25 Kasım süreci konuşuldu. Kadına yönelik her türlü şiddetin günden güne arttığına değinen Gülbahar, gerek muhalefet kanadından gerekse iktidar tarafından toplumda kadına karşı şiddeti meşrulaştıran argümanların üretildiği bir süreçten geçildiğini ve bu yaklaşımlara karşı kadınların hep birlikte mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.

“CHP’YE HER KOŞULDA BASKI YAPMALIYIZ”

Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi ile ilgili yasanın iptali için CHP’nin harekete geçmesi gerektiğinin altını çizen Gülbahar, “CHP hala kararın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuş değil. Söz konusu yasa ile ilgili Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar itiraz edip, imzalar topladı ve genel merkeze teslim etti. Kadınlara bununla ilgili söz verildi fakat CHP, hala herhangi bir adım atmış değil. Toplu sünnet düğünleri gibi toplu dini nikahlar da başladı üstelik. Şuan kıyılan nikahların belki de hepsi geçersiz ve binlerce kadın bu gecikme yüzünden medeni hukukun verdiği haklardan yoksun kalacak. Bu nedenle mecliste vekil çoğunluğu bulunan CHP’ye ciddi bir baskı yapmamız gerekiyor. Herkes tanıdığı her bir CHP’liyi örgütleyerek vekiller üzerinde ciddi bir baskı uygulamalı ki hiç zaman kaybetmeden bir an önce harekete geçilsin” dedi.

Ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Erkek işsizse, eve yeteri kadar para gelmiyorsa, akşam tencere kaynamıyorsa erkek de gelir hıncını karısından alır” sözlerini de eleştiren Gülbahar, “Kadına şiddeti belli koşullara indirgeyen bir söylem bu. Cinsler arası hiyerarşik ilişkiler, patriarka, erkek egemenliği, cinsiyetçi sistem, eril düzen kavramlarının kullanılması gerekirken kadına şiddeti yoksulluk ve işsizliğe bağladı” diye konuştu.

“ERKEN EVLİLİK PROPAGANDASI YAPILIYOR”

Gülbahar, hükümetin liselere kreş açarak erken evlilikleri teşvik ettiğini de belirterek, “Üniversite okurken evlenenlerin kredi borçlarının silinmesi, üniversite okurken evlenenlere 10 bin lira kredi verilmesi, çeyiz hesabına devletin para yatırması, evlenip okul okuyanlara kolaylık sağlanması adı altında aslında erken evlilik propagandası yapılıyor. Neden sağlık veya eğitim parası değil de çeyiz parası?” şeklinde eleştiride bulundu.

Panel, soru cevap kısmından sonra ortak çıkarların ve hakların korunması için, erkek şiddetine karşı mücadele etmek için kadın dayanışmasının ve mücadelesinin önemine vurgu yapılarak son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir