“Erkek şiddetini bitirecek olan asıl güç kadın dayanışmasıdır”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin’de boşandığı eşi tarafından öldürülen Kübra Aşkın’ın öğrencileri ve kadınlar, iktidarın söylemleri ve cezasızlık politikasının erkekleri cesaretlendirdiğini ifade etti. Kadınlar, yaşanan şiddetin ancak kadın dayanışmasıyla aşılabileceğini vurguladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre bu yılın Ocak ayında en az 43 kadın öldürüldü. Yapılan birçok araştırmaya göre kadınların büyük bölümü en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Bunun son örneklerinden biri de 14 Şubat tarihinde Mersin’de yaşandı. Çamlıbel Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Kübra Aşkın, 2 yıl önce boşandığı eşi tarafından öldürüldü. Aşkın’ın öğrencileri ve kadınlar, bu cinayetlerin son bulmasını istedi.

“KADINLARIN NE HAKKI VAR”

Aşkın’ın öğrencisi Esra Kunt, Türkiye’de hiçbir kadının sokağa korkarak çıkmasını istemediğini ancak devletin hala kadınlara yönelik cinayetleri önlemek adına adım atmadığını ifade etti. Bu ülkede kadınlara saygı duyulmadığı için bunların yaşandığına dikkat çeken Kunt, “Kadınlara saygı duyulmuyor. Kadın hakları hiçe sayılıyor. O kadar kadın hakkı var hangi birinden yararlanabiliyoruz?” diye tepkisini dile getirdi.

Kadına yönelik şiddetin meşrulaştırıldığını dile getiren Kunt, erkeklerin kadına şiddet uygulamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

“BU ERK ZIHNIYETE BOYUN EĞILMEMELI”

Aşkın’ın bir diğer öğrencisi Yasemin Soysal da kadın cinayetlerinin toplumun bilinciyle alakalı olduğuna işaret ederek söz konusu yaklaşımların bu cinayetleri beslediğini söyledi. Şiddet, baskı ve cinayetlere karşı kadınların susmaması gerektiğini belirten Soysal, “Bu erk zihniyete boyun eğilmemeli” dedi.

“KADININ TOPLUMDAKI YERI DARALTILIYOR”

Mersin Kadın Platformu ve Mersin Günebakan Kadın Derneği üyesi Nuray Kaçmaz, son 15 yılda kadının toplumsal yaşamdaki yerinin giderek belirgin bir şekilde daraltıldığını ve bu durumunda mevcut siyasi iktidarın politikalarından kaynaklandığını kaydetti. “Kadın sorunu bakımından da demokratik ve laik bir hukukun koruyucu örtüsüne bürünmeye ihtiyacımız var” diyen Kaçmaz, kadına yönelik şiddetin ve toplumdan dışlanmasının; siyasi iktidarın inançları kışkırtan söylem ve uygulamalarının bir sonucu olduğunu ifade etti.

“CEZASIZLIK ERKEĞİ CESARETLENDİRİYOR”

Kadın cinayetlerinin ve istismar olaylarının tesadüf olmadığını söyleyen Kaçmaz, sorunun sadece cinayeti işleyen kişilerin yargılanmasıyla değil bunu besleyen zihniyetin yok edilmesiyle çözülebileceğine vurgu yaptı.

Birlikte Güçlü Mersin Oluşumu üyesi ve gazeteci Fatoş Sarıkaya, siyasi söylem ve politikaların kadına yönelik şiddet ve saldırıları özendirdiğini belirterek, cezasızlık politikasının da erkekleri cesaretlendirdiğini söyledi.

“DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEĞİZ”

Aşkın’ın boşandığı eşini şikayet etmesine rağmen herhangi bir tedbir alınmaması nedeniyle öldürüldüğünü aktaran Sarıkaya, “Kendi gücünün farkında olan, susmayan, itaat etmeyen kadınların isyanı dalga dalga yayılıyor. Erkek şiddeti varsa, günden güne büyüyen ve güçlenen kadın mücadelesi de var. Erkek şiddetini bitirecek olan asıl güç bu kadın dayanışmasıdır. Bu dayanışmayı yaşatmak için mücadelemiz sürecektir” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir