“Eşitlik ilkesinden taviz vermeye niyetimiz yok”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de 8 Mart etkinlikleri kapsamında kürsü kuran kadınlar, “Yıllardır mücadeleyle sağladığımız eşitlik ilkesinden ve haklarımızdan taviz vermeye hiç niyetimiz yok” dedi.

Mersin Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Özgür Çocuk Parkı’nda “Serbest Kürsü” düzenledi. Etkinliğe platform üyesi birçok kadının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve HDP Akdeniz Belediye Eşbaşkanı Adayı Emine Şilan Yüksekkaya da katıldı. “Erkek şiddetine susmuyoruz haklarımızdan vazgeçmiyoruz” pankartının asıldığı alanda kadınlar dayanışmak amacıyla takas standı kurdu.

“AKP KADIN KAZANIMLARINI ALMAK İSTİYOR”

Platform adına açıklama yapan Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar, kadına yönelik şiddette son yıllarda ciddi artış yaşandığını söyledi.
AKP hükümetinin kadına ve LGBTİ’lere yönelik söylemleriyle şiddeti arttırdığını  kaydeden Akpınar, kadın kazanımlarının AKP iktidarı tarafından geri alınmak istendiğini de sözlerine ekledi.

“İTAAT ETMİYORUZ”

Akpınar, 2004 yılında Anayasa’nın 10’uncu maddesinde yapılan düzenlemede “kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz” dediğini aktardı. Akpınar, “Yıllardır mücadele ile sağladığımız eşitlik ilkesinden ve haklarımızdan taviz vermeye hiç niyetimiz yok. İktidarın kadın düşmanlığı artık sınır tanımıyor. Kadınların aday gösterilmediği, adının anılmadığı yerel seçimlerde cinsiyetçi söylemler dolu dizgin devam ediyor” ifadesinde bulundu.

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın cinsiyetçi söylemlerde bulunduğunu aktaran Akpınar, “‘İtaat et; rahat et’miş. Ancak bizler, mücadelemizden biliyoruz ki hayat öyle akmıyor. Yoksulluk, şiddet, cinsiyetçilik kadınların hayatının tamamen içindeyken kadınlar sessiz kalmıyor, itiraz ediyor, mücadele ediyor, ses çıkarıyoruz ve diyoruz ki itaat etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamanın ardından kurulan serbest kürsüde birçok kadın, görüş ve düşüncelerini dile getirerek, kadın mücadelesini sürdüreceklerini belirtti.

Etkinlik halaylarla son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir