ESNAFI BAYRAM DA KURTARAMADI!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her gün bir kepenk kapatan çarşı esnafı zor günler yaşıyor. Girdikleri ekonomik çıkmazdan kurtulmak için bayramı bekleyen esnaflar umduklarını bulamayınca kepenk indirmeye mecbur kaldılar… Çarşı Esnafı Başkanı Bekir Algüllü, sorunun çözümü noktasında esnafa destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Mersin Çarşı’sında kepenk kapatan dükkân sayısı arttı. Kepenk indirme eşiğine gelen esnaflar ise bu bayram da umduğunu bulamadı. Hem kent merkezinin yıllardır dile getirilen sorunları hem de ekonomik sıkıntılarla boğuşan esnaflar, iki arada bir derede kalarak, kalıcı bir çözüm arıyor. Çarşı Esnafı Başkanı Bekir Algüllü, esnafın ve kent merkezinin sorunlarını dile getirerek, belediye başkanlarına bu sorunları gidermeleri konusunda ricada bulundu.

“GÜN GEÇMİYOR Kİ BİR ARKADAŞIMIZ KEPENK KAPATMASIN”

Türkiye’de çarşısı restore edilmemiş tek ilin Mersin olduğunu söyleyen Algüllü, “Mersin Çarşı’sı Mersin’e yakışır durumda değildir. Yıllardır ihmal edilmişlik bakımsızlık ve şehirdeki AVM sayısının hızla artması sonucunda haksız rekabete maruz kalan binlerce çarsı esnafı perişan durumdadır. Gün geçmiyor ki bir arkadaşımız kepenk kapatmasın. Otopark sorunu çarşının önemli sorunlarındandır. Vatandaşlar aracına yer bulamama sıkıntısı yüzünden ve çarşının cazibe özelliğinin olmaması yüzünden alışverişlerinde çarşıyı tercih etmemektedirler. Maalesef çarşıda babadan oğla mesleğini devam ettiren esnafımızda kalmamıştır. Oysa diğer illerde bu şekilde babadan oğla mesleğini devam ettiren yüzlerce esnaf vardır” dedi.

“MERKEZDEKİ TÜM BELEDİYE BAŞKANLARIMIZIN BU İŞE EL ATMALARINI BEKLİYORUZ”

Algüllü, çarşının acil olarak restorasyon edilmesi, kent merkezinin otopark sorununun çözülmesi ve esnaf borçlarının bir an önce yapılandırılması gerektiğini söyleyerek, aksi takdirde Mersin Çarşı’sının Çamlıbel’e dönmesinin an meselesi olduğunu vurguladı.

Yıların köklü esnaflarının bile günü zor kurtardığı ve sıkıntılarla boğuştuğunu kaydeden Algüllü, “Esnaflarımızın Bağkur, maliye, kira, TEDAŞ, MESKÎ borçları birikmiş durumdadır. Yerel ve genel yönetimden bu borçların taksitlendirilmesi ve yapılandırılması beklentisi had safhadadır. Tüm bu birikmiş sorunları çözmenin tek yolu Mersin Çarşısı’ndaki Tarihi Zafer Çarşısı, Hurmalı Han, Hamam Sokağı, Kasaplar Çarşısı ve Silifke Caddesi gibi önemli alanları kapsayan tarihi kent merkezi yenileme projelerinin ivedi bir şekilde faaliyete geçirilmesidir. Esnaflarımız bu anlamda seçim beyannamelerinde bu projelere yer vererek bizlere umut olan Başkan Vahap Seçer ve Başkan Mustafa Gültak’tan hızlı çözümler beklemektedirler. Çarşı Akdeniz ve Büyükşehir belediyelerimizin ortak alanı olmakla birlikte, Mersin merkezdeki 4 belediye başkanının da bu işe el atması gerekmektedir. Çünkü esnaflarımız ve müşterilerimiz 4 ilçenin sınırlarından da gelmektedirler. Kısacası çarşı Mersin’in ortak noktasıdır” diye konuştu.

“BİR ÇALIŞTAY DÜZENLENMESİNİ BEKLİYORUZ”

Algüllü son olarak şu ifadeleri kullandı: “Akdeniz Belediyesi ve Büyükşehir Belediyemizin hızlı adımlar atarak tıkanan çarsı sistemini rahatlatmalarını bekliyoruz. Bu konuda her iki belediyemizin öncülüğünde diğer merkez belediyelerimizin de katkılarıyla acil bir çalıştay düzenlenmesi gerekmektedir.”

Kaynak: imece gazetesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir