“Evrim ve Ekin için adalet istiyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin’de geçtiğimiz Temmuz ayında iki kız kardeşin ölümüne neden olan Ramazan T., bugün hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti duruşmayı 31 Ocak 2019’a erteledi. Duruşma sonrası adliye binası önünde bir araya gelen acılı aile ve yakınlar “Evrim ve Ekin için adalet istiyoruz” pankartı açtı.

Mersin’in Gözne yolunda 2 Temmuz günü Ali-Özlem Çakmakçı çiftinin çocukları 6 yaşındaki Ekin ve 9 yaşındaki Evrim, teyzeleri İlknur Emine Yalçın ile birlikte Soğucak Mahallesi’ne doğru özel araçla yola çıktı. Çocuklar ve teyzeleri Sarnıç denilen mevkide dondurma almak için araçtan inerek yaya geçidinden karşıya geçmek istedi. Bu sırada annesi, eşi, kızı ve torunu ile birlikte yaylaya doğru seyir halinde olan Ramazan T. (68) yönetimindeki otomobil üçüne birden çarptı. Kazada 2 çocuk hayatını kaybederken İlknur Emine Yalçın yaralandı ve günlerce hastanede tedavi gördü. Savcılığın olayla ilgili iddianamesini tamamlamasının ardından Ramazan T. hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan dava açıldı. Bugün Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Ramazan T., kazada ağır yaralanan çocukların teyzesi İlknur Emine Yalçın, görgü tanıkları ve avukatlar hazır bulundu.

Çakmakçı ailesinin yakınları ile çok sayıda vatandaş da duruşmanın yapılacağı salonun önüne geldi. Acılı yakınlar duruşma salonuna sığmayınca büyük bir kısmı dışarıda kaldı.

Mahkeme hakimi duruşmada ilk olarak sanık Ramazan T.’ye söz verdi. Konuşmalarına yaşananlardan dolayı üzüntülerini belirterek başlayan Ramazan T., “Aileden sonra en fazla üzülen benim. Ben ve ailem bunun stresini yaşadık. Ben yola çıktığımda kimse yoktu. Yeterli ışıklandırma yok. Karşıdan gelen aracın farı gözümü aldı. Arka koltukta oturan kızım ‘baba dikkat et’ dedi. Ben aileyi fark etmedim. Çarpma sesi gelince durdum. Aracı sağa çekip yaralılara baktım. Burada karayollarından davacıyım. Dik virajdan sonra oradaki market kafasına göre yaya geçidi koymuş. Burada sorumlu karayollarıdır” diye savunma yaptı.

Duruşmada, olay günü çocukların yanında olan ve kaza sonrası ağır yaralanarak günlerce hastanede tedavi gören teyze İlknur Emine Yalçın dinlendi. Kaza sonrası beyin kanaması geçirdiği için hiçbir şey hatırlamadığını söyleyen Yalçın, “Günlerce hastanede yattım, böbreğim alındı. Canımdan çok sevdiğim iki çocuğun canına kıydı” dedi.

Teyzeden sonra söz alan anne Özlem Çakmakçı’nın sözleri ise yürek sızlattı. Bir gece iki çocuğunu kaybeden anne Çakmakçı, “Akşam üzerini örttüğüm çocuklarımı aldı benden. Ben yaşamıyorum. Sadece nefes alıyorum. Siz hiç 1 gecede 2 çocuğunuzu kaybettiniz mi? Ben kaybettim” diye konuştu. Annenin sözleri salondakileri gözyaşlarına boğdu. Söz alan baba Ali Çakmakçı ise cümle kuramadan oturdu.

Sanık avukatı, duruşmada yaptığı savunmada elim bir olayın yaşandığını, kazada olası bir kasıtın olmadığını ifade etti.

Avukatın savunması üzerine duruşmada ayağa kalkan anne Özlem Çakmakcı, “Zarar dediğin ne senin?” diyerek tepki gösterdi

Mağdur ailenin avukatı da, “Birincisi kaza yaya geçidi üzerinde oluyor. İkincisi, kazanın meydana geldiği noktadan, eğim ve bariyerler nedeniyle viraj içindeki araçların görülmesi mümkün değil. Üçüncüsü araç çok hızlı. Fren, korna, manevra gibi tedbirlerin hiçbiri yok. Dördüncüsü, kaza orta refüj dibinde oluyor. Yola birden fırlama gibi bir şey yoktur” dedi.

Tanıkları ve avukatları dinleyen mahkeme heyeti, kusur tespiti için dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine ve eksikliklerin tamamlanmasına karar vererek duruşmayı 31 Ocak 2019’a erteledi.

Duruşma sonrası vatandaşlar Mersin Adliye binası önünde bir araya geldi. Üzerine “Evrim ve Ekin için adalet istiyoruz” yazılı pankart taşıyan vatandaşlar, ellerinde iki kız kardeşin fotoğrafının bulunduğu dövizler taşıdı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir