“Filistin’de yaşananlar büyük bir insanlık dramıdır”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

CHP Mersin İl Örgütü bugün sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısıyla İsrail Devleti’nin Filistinlilere yönelik katliamını lanetledi. İl Başkanı Aktay, katliama ilişkin “Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır” ifadesini kullandı.

İsrail askerlerinin ABD’nin İsrail Konsolosluğunu Kudüs’e taşımasını protesto etmek isteyen 60 Filistinlinin katledilmesine tepkiler artıyor. CHP İl Başkanı Adil Aktay, il binasında yaptığı açıklama ile katliamı lanetledi.

Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşmasının imkansız olduğunu kaydeden Aktay, İsrail’in, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ettiğini dile getirdi. Aktay, “ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devleti’nin 75. Kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye, İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz” dedi.

CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırları içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurgulayan Aktay, “ABD ve İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz. ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açıldı. Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz” diye kaydetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir