Filmmor Mersin’de halay ve türkülerle sona erdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Fatma SARIKAYA

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Mersin’de üç günlük programın ardından 22 Nisan’da sona erdi. Kadınlar festivalin sonunda halay ve türkülerle bir arada olma ve dayanışma mesajı verdi.

Mersin Kadın Emeği Kolektifi işbirliğiyle Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde üç gün boyunca süren 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivalinin Mersin ayağı sona erdi. Ücretsiz katılım sağlanan festivalde toplam 16 film izlendi. Festivalin son gününde ‘Kadınlar Vardır’ isimli forum, bir Filmmor yapımı olan ‘Şirin Tekeli ile Feminist bir hareketlilik’ adlı video gösterimi ile başladı. Filmmor Kadın Kooperatifi Kurucusu Melek Özman, Uçan Süpürge kurucusu Halime Güner, Mersin Kadın Emeği Kolektifi üyesi Canan Yüce, Şule Aytaç ve Müzeyyen Aytaç’ın konuşmacı olarak katıldığı forumda dünden bugüne kadın hareketi, kadınların var olma mücadeleleri ve deneyimleri tartışıldı.

 

“KADINLAR VARDIR, KADINLAR HER YERDE”

 

Mersin Kadın Emeği Kolektifi üyesi Canan Yüce, kadınların hayatın her alanında var olmasının önemine vurgu yaparak forumu şu sözlerle sonlandırdı: “Kadınlar hep vardı ve var olmaya da devam edecekler. Hem sahnelerde hem senaryolarda hem film çekimlerinde hem de alanlarda olacağız. Kadınlar yüzyıllardır aynı sorunlarla mücadele ediyorlar. Ama işte buradayız ve birlikteyiz. Birlikte oldukça güçlenip kazanacağız.”

Forumun ardından Mersin Günyüzü Korosu sahneye çıkarak, kadın şarkıları seslendirdi. 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Mersin’de halay ve şarkılarla sona erdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir