GAĞAN KUTLAMASINDAKİ MÜDAHALEYE TEPKİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbulda’ki Gağan kutlaması esnasında yapılan polis müdahalesine tepki gösteren Mersin Dersimliler Derneği üyeleri basın açıklaması düzenledi. Başkan Hasan Tanrıkut, “Dersimliler ve Dersim dostları olarak inancımızı, kültürümüzü, doğamızı, dilimizi ve Dersimi korumaya devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu vesile ile halkımızı bulunduğu her yerde Gağanı kutlamaya çağırıyoruz” dedi.

28 Aralık tarihinde İstanbul, Gazi Mahallesi Dersimliler Derneği’nin her yıl düzenlediği eskinin uğurlanması ve yeni gelen yıla “merhaba” anlamı taşıyan Gağan kutlamasında Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Haydar Ben olmak üzere çok sayıda üyenin gözaltına alınmasına Mersin Dersimliler Derneği üye ve yöneticilerinden tepki geldi. Olaya tepki gösteren Mersin Dersimliler Derneği üyeleri dernek binasında bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Açıklama metnini Dernek Başkanı Hasan Tanrıkut okudu.

“MANİDAR BULUYORUZ”
Dersimliler olarak bu ve benzeri uygulamalar ile ilk kez karşılaşmadıklarını kaydeden Başkan Tanrıkut, 29 Aralık tarihinde adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığını hatırlatarak, “Son aylarda sistematik olarak Dersim kurumlarına, sanatçılarına ve bireylerine baskı, yasaklama, gözaltı ve tutuklamalar hız kazanmış bulunmaktadır. Aylardır üyelerimiz ve yöneticilerimiz gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor. Demokratik eylem ve etkinliklere katılımları yasadışı faaliyetlermiş gibi sunuluyor. Kendi inanç ve geleneklerine uygun yapılmak istenen eylem ve etkinlikler bazen yasaklanıyor, bazen de geçtiğimiz gün Gazi Mahallesi’nde olduğu gibi havaya ateş edilerek, yaşlı, genç, çocuk demeden darp ederek gözaltı saldırısı yapılıyor. Gözaltında yoğun bir işkence uygulanıyor. Gazi Mahallesi’nde yaşananlar aslında bu ülkede geldiğimiz noktanın kısa bir özetidir. Bir yandan en başta Dersim merkez, ilçeleri ve köylerinde olmak üzere ülkemizin değişik illerinde yapılan kutlamalar sakin ve coşkulu, Gazi Mahallesi’nde yapılan bu yasaklama ve saldırıyı manidar buluyoruz. Bir yandan kendi hukukunu bile tanımayanlar tüm muhalefeti susturmak ve sindirmek için ellerinden geleni yaparken, medya eliyle de korku yaymaya çalışıyorlar” dedi.

“KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN”

Baskıların, gözaltıların, tutuklamaların ve sansürün hepsi kendi korkusunu topluma yaymaya çalışan iktidarın güçsüzlüğünün göstergesi olduğunu belirten Başkan Tanrıkut, “Ayrıca Dersimde de kutsal olarak gördüğümüz dağ keçileri, devletin ‘resmi izin’leriyle avcılar tarafından katlediliyor. Avcılık, av turizmi veya sporu adına ne derlerse desinler bu katliamlar bir an önce durdurulsun. Bu yağmanın, yolsuzluğun, sömürünün, savaşın, doğanın talan edilmesi ve çürümüşlüğün odağı olmuş düzene karşı, Dersimliler ve Dersim dostları olarak inancımızı, kültürümüzü, doğamızı, dilimizi ve Dersimi korumaya devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu vesile ile halkımızı bulunduğu her yerde gağanı kutlamaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir