Gazeteci Erdoğan Alayumat’ın duruşması 23 Mayıs’a ertelendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazeteci Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman’ın davasında Genelkurmay’dan istenen belge gelmedi, mahkeme duruşmayı 23 Mayıs tarihine ertelendi.

Haber takibi yaptıkları sırada gözaltına alındıktan sonra haber ve fotoğrafları gerekçe gösterilerek ”Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “Örgüte üye olma” iddialarından 45’er yıl hapis cezası ile tutuklu yargılanan kapatılan dihaber muhabirlerinden Erdoğan Alayumat ile tutuksuz yargılanan Nuri Akman’ın, Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki ikinci duruşması görüldü.

 

Tutuksuz yargılanan Nuri Akman duruşmaya katılmadı. Erdoğan Alayumat ise duruşmaya tutuklu bulunduğu Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinden SEGBİS ile katıldı.

 

Mahkeme heyeti ilk duruşmada, Alayumat’ın çektiği MİT karargahı olduğu iddia edilen bir yerleşkenin fotoğrafı üzerinde durmuştu. Mahkeme çekilen fotoğrafların devletin gizli kalması gereken nitelikte belgeler olup olmadığının anlaşılması için Genelkurmay Başkanlığına sorulmasına karar vermişti. Ancak aradan geçen 2 buçuk aylık süreye rağmen dava açısından önemli bir nitelikte olan ve Alayumat’ın tutukluluk halini etkileyecek olan belge dosyaya gelmedi.

Mahkeme Alayumat’ın tutukluluğunun devamına karar verirken duruşmayı da 23 Mayıs tarihine erteledi. Mahkeme, Genelkurmay Başkanlığından fotoğrafı çekilen yerleşkenin askeri amaçla kullanıp kullanılmadığına dair yazıyı göndermesi için yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir