porn list

Gelecek, Güven ve Mersin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdoğan Tevfik Sırrı Gür stadyumu yanında yaptığı mitingde “Tarsus’ta fabrikaların, Limandaki makinelerin sesi kesilmiyorsa geleceğe güvenle bakabiliriz” “Toroslarda Yörük çadırları duruyor, hayvanları otluyorsa geleceğe güvenle bakabiliriz.”  “Anamur’da muz, Silifke’de limon bahçelerinden çocuk sesleri geliyorsa, geleceğe güvenle bakabiliriz” diyerek 16 yıldır ülkeyi hizmet siyasetiyle şahlandırdıklarını ve bunda iktidarlarının payına vurgu yaptı.

Evet; Tarsus’ta ve serbest bölgede makinelerin sesi hiç kesilmiyor ama makine başında çalışan işçilerin yüzü gülmüyor. Serbest bölge giriş kapısında bekleyen yada sigortasız çalıştırıldığı için kart basamayan ve bu nedenle Serbest Bölge giriş kapısından servis aracının koltuk arasına gizlenerek geçen Suriyeli mülteciler var.

Asgari ücretin altında ekmek parasına çalışan işçiler var.

Tuvalete sayı ve dakika ile gidilen işyerleri var. Anayasal hakları olan sendikalaşma hakkını kullandıkları için Ataş’ta işten atılan Genel İş üyeleri var. İnsanca yaşam ve çalışma koşulları ve daha iyi ücret için sendikaları ile greve çıkan ama grevleri yasaklanan Cam işçileri, Metal işçileri, Soda Kromsan işçileri var.

Evet Toroslarda çadırlar duruyor ama onlar da ülkenin son göçerleri olarak Toroslara göç eden Sarıkeçiler. Orman muhafaza memurlarının kendilerine yaptıklarını zulüm diye niteleyerek Başbakana yazdıkları mektup nedeniyle bile jandarma tarafından sorguya çekilenler. AKP 2017 yılında 1 milyar 323 milyon dolarlık et ve canlı hayvan ithal etti. Alınan her ithalat kararı başta besicilik yapan köylüler ve Toroslarda kıl çadırlarda yaşayan Sarıkeçilileri olumsuz etkilemektedir.

Evet; Mersin Limanında makineler çalışmaktadır. Çalışmaktadır ama arpa, buğday, GDO’lu mısır, Özbekistan’dan pamuk, Uruguay ve Brezilya’dan et ve canlı hayvan, Mısır’dan pirinç ithal edilmektedir.  Yapılan ithalat, ihracattan fazladır.

Evet; Anamur’da muz, Silifke’de limon bahçelerinde çocuk sesi kesilmiyor. Kesilmiyor ama bu çocuklar yaşamak için çocuklarının bile çalışmasına ve emeğine ihtiyaç duyan tarım işçilerinin çocuklarının sesi. Anamur’da muz yetişiyor ama Türkiye yıllık 250 bin ton muz ithal ediyor. Ekvator’dan, Güney Amerika’dan ithal edilen muz karşısında emeğini, alın terini yok pahasına tüccara veren muz üreticileri var. İthalat tehdidi karşısında Anamurlu muz üreticisinin 2-2.5 TL’ye sattığı muz markette 7-7.5 TL’ye satıldı. Bu duruma isyan eden muz üreticileri var.

Silifkeli limon üreticileri “ben limonun her türlü kahrını çekeceğim, satma zamanı depocuların ağzına bakacağım öylemi. Kimse kusura bakmasın benimle yağmurda yaşta limon kesmedi” diyerek depoculara hizmet eden politikalara isyan ediyor. Sezon başında 2,3 TL’ye limon satan üreticinin limonu 1.5 TL’ye düşüren serbest piyasa denilen tüccar değirmenine isyan ediyor. Anamur’da Muz, Silifke’de limon bahçelerinden birde üreticilerin çocuklarının sesleri yükseliyor “yeter artık ailemizin emeğini tüccara, ihracatçıya yedirmeyin, biz ithal tarım ürünleri karşısında ezdirmeyin” diyorlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir