Gelincik Tepesi’nde rant kokusu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de hava sporlarının yapıldığı alan olarak bilinen Gelincik Tepesi’nin, imara açılacağı ve Yenişehir Kaymakamlığının uçuşları yasakladığı yönündeki iddiaları yorumlayan MEDEX Hava Sporları Kulübü Başkanı Erhan Ufuk Özaydın, ‘’ Mersin’de lokantalar işleten bir firmanın tepeyi aldığı söyleniyor. Tepeye restoran, lokanta, düğün salonu ve otel yapılacağı iddiaları dolanıyor. Alan kişilerin de ‘Sarnıç Tesisleri’ sahipleri olduğu dillendiriliyor. Mersin için büyük kayıp olur’’ dedi.

Turan DAL

Mersin’de 17 yıldır yapılan yamaç paraşütü sporu ile bilinen ve kent turizmi için elzem olan Gelincik Tepesi’ni imara açma çalışmalarının olduğu yönündeki iddialar tepkilere neden oldu.   MEDEX Hava Sporları Kulübü Başkanı Erhan Ufuk Özaydın, konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

‘’ GELİNCİK TEPESİ’Nİ MERSİN’İN BİR MARKASI HALİNE GETİRDİK’’

Gelincik Tepesi’nde yaklaşık 17 yıldır Yamaç Paraşütü yapıldığını ve ondan önceki senelerde de Yelken Kanat denilen sporun yapıldığını söyleyen Özaydın, ‘’Son dönemde Kaymakamlığın kararıyla uçuşlar yasaklandı. Gerekçe olarak da yüksek gerilim hattı geçtiği bu nedenle can güvenliği tehlikesi olduğu belirtildi. Fakat biz 17 yıldır Gelincik Tepesinde uçmamıza rağmen, en ufak bir tehlikeyle dahi karşı karşıya kalmadık. Her yıl Turizm il müdürlüğünün Turizm haftası etkinliklerinde uçuşlar gerçekleştirdik, birkaç defa Türkiye Hedef yarışması yapılmasına rağmen nedenini bilmediğimiz bir güvenlik tedbiridir bizlere belirtilen. Güvenlik gerekçesiyle yapılan yasağa itiraz ettik. Kentte bir otoritenin bu uçuşa dair yazı yazması durumunda uçuşu kabul edebileceklerini söylediler. Yaklaşık 3 aydır burada uçamıyor, sporumuzu yapamıyoruz. Jandarma marifeti ile uzaklaştırılıyoruz. Öyle ki bu alanda bunca sene uçtuk. Gelincik Tepesi’ni Mersin’in bir markası haline getirdik. Gelincik Tepesi dendiği zaman Yamaç Paraşütü ile uçulan bir yer olduğunu herkese aşıladık’’ diye konuştu.

‘’LOKANTALAR İŞLETEN BİR FİRMANIN TEPEYİ ALDIĞI SÖYLENİYOR’’

Gelincik Tepesi’nin adrenalin sporları açısından oldukça verimli olduğunu kaydeden Özaydın, ‘’12 ay uçuşa uygun. Bu spora en elverişli ve şehir merkezine yakınlığıyla hem bizler hem de kent için çok önemli. Burası hakkında duyumlar aldık. Tepenin imara açılacağı yönünde… Üst kısmında 52 dönüm 2 (B) arazisi var. Bu arazi son genelgeden sonra satıldı. Son olarak aldığımız duyum, Mersin’de lokantalar işleten bir firmanın tepeyi aldığı söyleniyor. Tepeye restoran, lokanta ve düğün salonu ve otel yapılacağı iddiaları dolanıyor. Alan kişilerin de ‘Sarnıç Tesisleri’ sahipleri olduğu dillendiriliyor. Mersin için büyük kayıp olur. Yöremizde Gelincik Tepesinin bu spor için başka bir alternatifi yok. Ne yapılmak istendiğini henüz anlamış değiliz. Bizleri oradan birilerinin uzaklaştırmak istediğini hissediyorum. Birçok pilot arkadaşımda bu konudan son derece rahatsız, başka yerlerden uçmaya çalışanlar oldu tabiki başarılı olamadılar.  Gelincik tepesinin bir kısmı Orman arazisi Gençlik spor Bakanlığına  tahsis edilmesi için Gençlik spor il müdürlüğü yetkilileri ve ilgili kurumlara ile komisyon kurularak çalışmalar yapıldı projeler hazırlandı Orman Bakanlığına bakanlığa sunuldu, 2013 yılından bu yana hazırlanan projeden henüz bir ses çıkmadı, buranında Mesire yeri yapılarak hizmete açılacağı söylendi.

Mersin’de yaklaşık 200’e yakın pilot var. Her hafta sonları Adana’dan Tarsus’tan ve diğer illerden sayıları 50-60 aralığında değişen sporcu geliyor. Biz Gelincik Tepesi’nin spora ve turizme kazandırılmasını istiyoruz. Ki bu yönlü talebin dışında yapılacak her şey kent için, turizmi için yanlış bir karar olacaktır. Biz bu kentte yalnızca Mersinlileri uçurmuyoruz. Son zamanlarda internetinde yaygınlaşmasıyla yurt dışından randevu ile gelmeyi düşünen insanlar var’’ ifadelerini kullandı

‘’ BU İŞİN MİMARI ASLINDA MERSİN VALİLİĞİDİR’’

Son olarak Özaydın, ‘’Yenişehir Kaymakamlığının insiyatifinde olan bir yasak bu, diye düşünüyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün bir kararına rastlamadım. Bu işin mimarı aslında Mersin Valiliğidir. Eğer Valilik buraya el atarsa, bu konuda valilik il koordinasyon müdürlüğüne dilekçemiz bile var. Bu tepenin Mersin’in büyüyen markası olacağı sadece bir tahmin değil’’ sözlerini kullandı. (İmece Gazetesi)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir