GİŞDER’den Sakarya’daki ırkçı saldırıya tepki: Bu ilk değil, herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Sakarya’da mevsimlik tarım işçilerine yönelik yaşanan ırkçı saldırıyı kınayan GİŞDER Başkanı Abdusselam Kutlu, bu saldırıların ilk olmadığının altını çizerek, “Bu saldırılar kabul edilebilir değildir. Artık herkes elini taşın altına koymalı ve bu saldırıların son bulması için çaba sarf etmelidir” dedi.

Sakarya’ya fındık toplamaya giden Mardinli mevsimlik tarım işçilerinin maruz kaldığı ırkçı saldırıya ülke genelinden tepkiler yükseliyor.

Güvencesiz İşçiler Derneği (GİŞDER) Başkanı Abdusselam Kutlu da konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an evvel yakalanması gerektiğini belirten Kutlu, mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunların çözümüne ilişkin herkesin çaba sarf etmesi gerektiği çağrısı yaptı.

“BÜTÜN MEVSİMLİK İŞÇİLERİN NE CAN NE DE MAL GÜVENLİĞİ VAR”

Mardin’den, Hakkari’den, Şırnak’tan, Van’dan Urfa’dan; Manisa’ya, Afyon’a, Eskişehir’e, Bursa’ya, Trabzon’a, Sakarya’ya gitmek zorunda kalan emekçilere yönelik yapılan bu ırkçı saldırıların bitmek bilmediğini kaydeden Kutlu, “Yaşanan saldırıyı kınıyorum. Mevsimlik işçilere yönelik ırkçı saldırıları artık herkesin görmesi gerekiyor. Tepkilerin yaşanan anla sınırlı kalmaması gerek. Özellikle hükümet yetkililerine, bir an evvel bu sorunların giderilmesi noktasında hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Bugün bütün mevsimlik işçilerin ne can, ne de mal güvenliği var. Binlerce kilometre yol giderek ekmeği için zor koşullarda çalışan mevsimlik tarım işçilerine daha güvenceli koşullar ve çalışılabilecek ortamlar yaratılmalıdır. Biz güvencesiz işçi kardeşlerimizin sesi olarak bu olayın takipçisi olacağımızı belirtiyor ve tüm vatandaşlara, ‘Ses çıkarın! Mevsimlik işçilerin zaten bir güvencesi yok, bari can güvenlikleri olsun” diyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir