“Görevimiz, mücadelede birlik sağlamak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

“68’den günümüze Anti-emperyalist Mücadele ve Görevlerimiz” konulu panelde konuşan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Bugün anti-emperyalist mücadelede birlik sağlamamız lazım. Burada en önemli görev CHP’ye düşüyor biliyorum. Önümüzdeki 24 Haziran seçimlerinde hiçbir muhalif partinin dışarda bırakılmadığı bir ittifak yapılması gerekiyor, diye düşünüyorum” dedi.

EMEP Mersin Şubesi bugün öğle saatlerinde Mersin Yenişehir Belediyesi Nikah Salonu’nda “68’den günümüze Anti-emperyalist Mücadele ve Görevlerimiz” başlıklı bir panel düzenledi. Eğitim Sen Üyesi akademisyen Esra Ergüzeloğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, HDP MYK Üyesi İlknur Birol, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel konuşmacı olarak katıldı.

“ÜLKEYİ ŞİRKET ANLAYIŞIYLA YÖNETENLERE KARŞI BİRLİKTE HAREKETE GEÇMELİYİZ”

Panelde ilk sözü alan EMEP MYK üyesi Levent Tüzel, 68 döneminde yaşananların günümüzde de yaşandığını kaydederek, “Halkın egemen olduğu bir yerde, halk iradesi kırılarak meclis askıya alınmış ve bugün OHAL rejiminde hukuksuzluk tavan yapmıştır n Denizlerin ‘tam bağımsız ve demokrasi Türkiye’ talebi bugünde geçerlidir. Denizlerin yolunda yürüyenlerin bugün Türkiye’de demokrasiyi inşaa etmesi gerektiğini belirten Tüzel, “Ülkeyi şirket anlayışı olarak yönetenlere karşı bizler harekete geçmeliyiz” dedi. Demokrasi ve özgürlükler safında yer almak için HDP ile hareket edeceklerini belirten Tüzel, Kürt sorununun demokratik yoldan çözülmesi için tüm kesimlere mücadele çağrısıyla seslendi.

“BİRLİK SAĞLAMAMIZ LAZIM”

Ortadoğu’da yaşananları değerlendiren CHP Mersin Milletvekilli Aytuğ Atıcı, “Diktatörlüğü yenme yolu, emperyalistlere teslim olmak değildir. Emperyalistlerin en rahat yaptıkları şey savaştır. Saddam ve Kaddafi’yi alkışlayan halk onları kendi elleriyle öldürmüştür. Bu ülkeler daha kötü duruma girdi. Emperyalistler silahlarını satarak o ülkelerinin mallarını alıp, ülkeden geri çekilir. Alt yapı kaynakları varsa onları da sömürürler. Bu ülkelere baktığımızda fark etmeden kendi anadilini unutup onların dillerini konuşuruz. Bugün anti-emperyalist mücadelede birlik sağlamamız lazım. Burada en önemli görev CHP’ye düşüyor biliyorum. Önümüzdeki 24 Haziran seçimlerinde hiçbir muhalif partinin dışarda bırakılmadığı bir ittifak yapılması gerekiyor, diye düşünüyorum” diye belirtti.

“2’Cİ TURDA BİRBİRİMİZİ DESTEKLEMELİYİZ”

Demokrat Parti örneğiyle konuşmasını sürdüren Atıcı, “Demokrat Parti günümüzdeki AKP gibi verdiği sözleri yapmadı. Demokrat Parti’nin yaptığı politikalara karşı 68 kuşağı oluşmuştur. Günümüzde ise AKP’nin politikalarına karşı Gezi Hareketi ile gençlik kuşağı oluşmuştur” dedi. 24 Haziran’da demokrasi güçlerinin bir araya gelmesi gerektiğini belirten Atıcı, “Burada en büyük görev CHP’ye düşmüştür. Yapılacak ittifakta tek parti bile bu ittifakın dışında kalırsa, bu olmaz. Diyelim ki bir parti bu ittifak dışında kaldı. Bu parti baraj altında kalmaması için uğraşmalıyız. 2’nci turda HDP ya da CHP’nin adayı kalırsa birbirimizi desteklemeliyiz” şeklinde konuştu.

HAK VE ADALET İSTEMEK ANTİ-EMPERYALİST BİR MÜCADELEDİR”

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan şahsında tüm devrimcileri saygı ile anarak sözlerine başlayan HDP MYK üyesi İlknur Birol ise, “68 kuşağı o gün yaşadığı koşullarda halkların sesi olmuştur. O dönem yükselen haksızlığa, yolsuzluğa ve ezilmeye karşı mücadele etmişlerdir” diye konuştu. AKP’nin Kürt düşmanlığı ile ayakta kalmaya çalıştığını dile getiren Birol, “Halkların haklarına saldıran bu iktidar bir enkazdır. Bugün ki enkaza karşı vereceğimiz mücadelenin adıdır antiemperyalizm. Bunun için özgürlük, eşitlik, hak ve adalet istemek antiemperyalist bir mücadeledir” dedi. HDP’nin yeni yaşam vaat ettiğini belirten Birol, HDP üçüncü bir yol olduğunu ve tüm kesimlerin birlikte yaşadığı bir ülke hayali taşıdığını kaydetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir