porn list

Görme engelli yaşlı kadına Büyükşehir’den destek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Akdeniz İlçesi Şevket Sümer Mahallesi’nde tek göz odalı müstakil bir evde yaşamını devam ettirmeye çalışan görme engelli Emine Bakır’ı yalnız bırakmadı.

Sorunların birebir yerinde değerlendirilmesi için Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Git, Dinle, Çöz Projesi” ile ekipler dezavantajlı birçok kişinin yanında yer alıyor.  Yüzlerce kişiye ulaşılan projeyle hayatına dokunulan kişilerden biri de 83 yaşındaki Emine Bakır. Mart ayında Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından tespit ve takibi yapılan ve o süreçten bu yana yalnız bırakılmayan görme engelli Emine Bakır’a, Büyükşehir Belediyesi hizmetleriyle destek sunuyor.

 

Kadın ve Aile Hizmetleri personelinin rutin ziyaretleri ile Emine Bakır yalnız bırakılmazken, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından başta evde bakım, sağlık ve yaşlı destek hizmeti veriliyor. Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Aşhane’den sıcak yemek de götürülen Bakır’a  evi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi tarafından da haşereye karşı ilaçlanıyor. Pandemi sürecinde de hizmetleri sıklaştırılan Bakır, yaşlı destek hizmetleri kapsamında da günlük olarak aranıyor ve hali hatırı sorularak, yalnızlığı paylaşılıyor.

 

Tek göz bir odada verilen yaşam mücadelesi

Tek göz odalı ve bir mutfağı bulunan müstakil evde yaşam mücadelesi veren Bakır, 4 ay kadar önce bakımevine götürülen engelli, yatağa tam bağımlı ve Alzheimer hastası 61 yaşındaki oğlu tarafından bakım merkezine yerleştirilmesiyle birlikte tam anlamıyla yalnız kaldı. Aslen Adıyamanlı olan ve yaklaşık 50 yıl önce Mersin’e yerleşen Bakır, eşini 25 yıl önce kaybetti.

Göz muayenesine de götürdü

Yaşlı maaşı ile yaşam mücadelesi vermesine rağmen yetkililerden bir isteği olmadığını belirten Bakır’ın gözü de gönlü de tok. Sadece gözü için doktora gitmeyi talep eden Bakır’ın tedavisi için gerekli adımlar atıldı. Mersin Büyükşehir’in öncülüğünde Adana Devlet Hastanesi’nde Türkiye’de göz alanında uzman en iyi doktorlardan biri tarafından tedavisi yapılacak olan Bakır’ın bir gözüne nakil, diğer gözüne de kornea tedavisi uygulanacak. Bundan sonraki süreçte de Büyükşehir Belediyesi tedavinin takibini yapacak.

 

Emine Bakır: “Evvela Allah, sonra Belediye sağ olsun”

 

Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin kendisini devamlı ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Emine Bakır, “Allah razı olsun. Onlar geldiğinde mutlu oluyorum. Ben yalnız oturuyorum. Gözüm 2 yıldır görmüyor. Gözüme kıl geldi çektim. Bundan sonra böyle görmemeye başladım. Bazen oğlum yanıma geliyor, bazen gelemiyor. Sizi Allah korusun. Başımızdan eksik olmayın. Bana yemek de getiriyorlar. Belediye’nin hizmetlerinden memnunum. Başımın, gözümün üstünde yerleri var. Allah razı olsun. Belediye olmasa ben burada nasıl geçinirim? Evvela Allah, sonra Belediye sağ olsun. Çok memnunum. Başım gözüm üstünde yeriniz var. Sağ olun teşekkürler. Belediye reisine gittiğinizde benden çok selam söyleyin” dedi.

 

“Tedavi sürecinde Emine Teyzenin yanında olacağız”

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan Burcu Sert, Emine Teyzeyle pandemi döneminde tanıştıklarını ve o günden beri gerçekleştirdikleri ziyaretleri düzenli olarak devam ettirdiklerini söyledi. Sert, “Geçen hafta itibari ile tedavi sürecine başladık, hastaneye götürdük. Büyükşehir Belediyesi olarak tedavi sürecinde yanında olacağız” diye konuştu.

 

Sosyolog Özmutlu: “Duygusal yoksunluğunu bir nebze de olsa tamamlamaya çalışıyoruz”

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri Birimi’nde görevli Sosyolog Eylül Özmutlu ise “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak onun yanında olmaya çalışıyoruz. Duygusal yoksunluğu var. Biz bunu bir nebze de olsa tamamlamaya, her zaman yanında olduğumuzu belirtmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Haber: Yılmaz YILDIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir