“Gültak’a şunu soruyoruz: Kendi işçini niye sahiplenmiyorsun”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın kendi belediyesinde çalışan bir işçisini çıkartırken, Büyükşehir Belediyesi tarafından işten atılan işçiye destek vermesine tepki gösteren Göksoy, “Ufuk Eser’in hem Vali hem de belediye tarafından sahiplenmesi çok doğru bir davranıştır. Fakat biz Gültak’a şunu soruyoruz; ‘Başka bir belediyedeki işçiyi sahipleniyorsun ama neden kendi belediyende çalışan işçiyi neden sahiplenmiyorsun?” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında Ufuk Eser adlı çalışanını işten çıkarmıştı. Eser, geçtiğimiz hafta kendisine gönderilen gıda kolisini belediye önüne bırakarak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i protesto etti. Yaptığı eylemle gündeme gelen Eser’e Mersin Vali Ali İhsan Su ve  Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’tan destek geldi. Aileyi evinde ziyaret eden Gültak, babaya iş sözü verirken, çocuklarına eğitim desteği vereceğini açıkladı. Ancak Akdeniz Belediyesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasından sonra sosyal medya hesabından paylaşım yapan işçinin çıkartılmasıyla gündeme gelmişti.

Yaşananlara tepki gösteren Genel –İş Sendikası Mersin Şubesi, belediyenin işçi ayrımı yaptığını belirtti.

Konuya ilişkin sendika binasında yapılan açıklamada, “Akdeniz Belediyesi’nde işten çıkarılan arkadaşlarımızın yanındayız” pankartı açıldı.

Hiçbir işçinin atılmasından yana olmadıklarını vurgulayan Göksoy, “Çalışan ve üreten işçi işten atılmamalı. Ufuk Eser’in hem Vali hem de belediye tarafından sahiplenmesi çok doğru bir davranıştır. Fakat biz Gültak’a şunu soruyoruz; ‘Başka bir belediyedeki işçiyi sahipleniyorsun ama neden kendi belediyende çalışan işçiyi neden sahiplenmiyorsun?’ Mehmet Can İlingi arkadaşımızı belediye hukuksuz bir şekilde yargıladılar, sorguladılar ve tazminatsız bir şekilde attılar. Birilerine yaranma adına işçinin işten çıkarılması doğru değildir” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir