Güney ve Çiftçi HDP’den milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

OHAL kapsamında yayınlanan KHK’lerle mesleğinden ihraç edilen Eğitim Sen üyesi Prof. Dr. Atilla Güney ve Eğitim Sen Mersin Şubesi eski Başkanı Remzi Çiftçi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu.

 

Bugün öğle saatlerinde HDP Mersin İl binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulunan aday adayları, “İki sağ ittifaka karşı sol, sosyalist, demokrat ve ilericiler HDP’ye destek vermelidir” çağrısı yaptı.

 

Aday adaylığı başvuruları ile ilgili kısa bir konuşma yapan HDP Mersin İl Yöneticisi İlhami Yurtsever, “Hep beraber bir baskın seçim sürecini yaşıyoruz. Bu baskın seçim süreci partimiz hiçbir şekilde olumsuz etkilememiştir. Mersin’de 20’nin üzerinde aday adalığı başvurusu aldık. Bugüne değin çeşitli meslek gruplarından, ihraç edilen arkadaşlarımızdan, kadın ve genç arkadaşlarımız başvurularını yaptılar. Başvurular için son gün yarın diyerek, başvuruda bulunan arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

 

“AMACIMIZ SADECE SEÇİM DEĞİL, 16 YILLIK TAHRİBATI DEĞİŞTİRMEK”

 

Ardından aday adaylığı ile ilgili kısa bir açıklamada bulunan barış imzacısı Prof. Dr. Atilla Güney, “Hem kampanya, hem seçim propagandası, hem de 24 Haziran akşamı ortaya çıkacak sonuç itibariyle Türkiye belki de tarihinin en ilginç seçimlerinden birini yaşayacak. 16 yıldır bu ülkenin doğal, ekonomik ve kamu kaynaklarını yağmalayan bir iktidarın yanı sıra aynı zamanda toplumsal dokunun, temel hak ve özgürlüklerinin, hukukun üstünlüğü ilkesinin, yasaların yağmalanmasıyla karşı karşıyayız. Önümüzde çok ciddi bir fırsat var. Ama sorun sadece 24 Haziran’da seçim kazanmak değil, asıl iş ondan sonra başlıyor. Çünkü 16 yıllık tahribatı tekrardan iyileştirmek çok da kolay olmayacaktır. Bozulan dokuyu iyileştirmek bir yana, daha da ileriye götürmek çok zor olacak” diye konuştu.

 

“BİR GİDER BİN GELİRİZ”

 

Hiçbir kişisel kaygı ya da beklentiyle hareket etmediklerini vurgulayarak konuşmasını sürdüren Güney, “Partimiz son iki yıldır sadece milletvekilleriyle değil, parti il ve ilçe eş başkanları ile il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin de dahil olduğu 10 binin üzerinde siyasi aktivisti gözaltına alındı, tutuklandı. Bütün bunlara rağmen partimizin dimdik ayakta durduğunu, ‘bir gider bin geliriz’ şiarından hareketle burada olduğumuzu göstermek adına adaylık başvurularımızı yaptık. Buradan bütün sol, demokrat, devrimci, ilerici arkadaşlara sesleniyoruz: iki sağ ittifakın karşısındaki bu demokratik sol ittifaka destek vermelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“HEP BİRLİKTE HEDEFLEDİĞİMİZ BAŞARIYI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

 

Eğitim Sen Mersin Şubesi eski Başkanı Remzi Çiftçi ise yaptığı konuşmada, “Uzun süredir Mersin’de sendikalarda yöneticilik yaptım. Atilla hocam gibi ben de ihraç edilmiş bir eğitim emekçisiyim. 24 Haziran seçimleri, önceki tüm seçim süreçlerinden daha önemli. Tek adam diktatörlüğüne doğru gidilen bir süreçteyiz. Bizler bu gidişata ‘dur’ demeliyiz. İki sağ ittifaka karşı sol, sosyalist, demokratların HDP’de bir araya gelerek, onlara ‘hayır’ demesi gerektiğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı aday adayları da ortada… Gördüğünüz gibi elle tutulur tek aday var. O da Selahattin Demirtaş’tır. Bizler başkanlık sistemine karşı parlamenter sistem için çalışacağız. Var gücümüzle seçim çalışmalarımızı yapacağız. HDP’de yoğun bir başvuru var. Bizlerde destek olmak için, halkımızla birlikte bu onurlu yürüyüşte yer almak için aday olduk. Hep birlikte hedeflediğimiz başarıyı gerçekleştireceğiz” dedi.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir