“Hakkımız olanı istiyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toroslar ilçesine bağlı Güneykent Mahallesi’nde bulunan Westmode Tekstil çalışanı işçiler, alamadıkları ücretleri için basın açıklaması yaptı. Firmada yetkili Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV Tekstil) öncülüğünde işyeri önünde yapılan açıklamaya çok sayıda işçi katıldı. “Hakkımız olanı istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Maaşımızı alamadık hakkımızı istiyoruz” ve “Gece gündüz çalıştık hakkımızı alamadık” dövizleri taşındı.

Dev Tekstil Çukurova temsilcisi Ahmet Subaşı, Westmode Tekstil firmasının da merdiven altın firmaları gibi üretim yaptığını belirterek, 6 aydır haklarını alamayan işçilerin olduğunu söyledi. Toplamda 150 işçinin mağdur edildiğini ifade eden Subaşı,  “150 işçinin arasında 50 işçinin sigortası bile yapılmamış. Sigortalı olanların ise sadece sigorta girişleri yapıldı. Bu arkadaşlarımız sadece maaşlarını almamak gibi bir sorunla değil aynı zamanda kaçak işçi olarak çalıştırıldı” dedi. Sendika olarak Westmode Tekstil firmasında çalışan ve mağdur edilen işçilerin haklarını istediklerini kaydeden Subaşı, “Patron bir haftadır ortada yok. İşçiler aylardır maaş alamazken şimdi ise bir belirsizliğini içinde. Bu gün bu firmanın önüne geldik ancak işçi arkadaşlarımızın hakları verilmezse eylemimizi LCwaikiki önüne taşıyacağız. Çünkü buradaki işçi arkadaşlarımız bu tekstil tekeline çalıştı. Onun ürünlerini üretti” diye konuştu.

İşçiler adına konuşan Büşra Gülmez ise, “Biz sadece hakkımızı istiyoruz. Biz sonuçta küçük çocuklarımızı evimizde bırakıp buraya çalışmaya geldik. Ev geçindirmek için buraya geliyorsak hakkımızı almalıyız. Buraya hafta sonu, tatil demeden gece yarılarına kadar çalıştık. Onlar için fedakârlık yaptıysak onlarda hakkımız vermelidir. Nereye kadar kaçabilir? Biz fazlasını istemiyoruz. Sadece kazancımızı istiyoruz” dedi.

Kaynak: İmece Gazetesi- Ayşenur Önal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir