Hala bir önlem yok!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Gündoğdu, Yenipazar ve Siteler mahallelerini kapsayan Çavuşlu deresi, aylardır üst kesiti açık bir şekilde tehlike saçmaya devam ediyor. Derenin üst kesitinin kapatılarak olası bir tehlikenin önüne geçilmesi için uyarılarda bulunan mahallelilere yetkililer hala bir yanıt vermedi. Yerel basında da konunun sık sık gündeme getirilmesine rağmen dere çevresinde hiçbir önlem alınmadı.

Geçtiğimiz yıllarda Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kapalı site alınan Çavuşlu Deresi’nin, 7 bin 250 metrelik kısmı ile Yalınayak deresinin 2 bin 200 metrelik kısmının üzeri kapatılmıştı. DSİ’nin Çavuşlu ve Yalınayak derelerinin ıslah edilmesi kapsamında Büyükşehir Belediyesine yazı göndermesi üzerine, Büyükşehir Belediyesi derelerin üst kesitini açmıştı. Aylardır üst kesiti açık bırakılan Çavuşlu deresi sık sık vatandaşların tepkileriyle gündeme geliyor. Olası bir felakete zemin hazırladığı eleştirileri yapılan dereye hiçbir güvenlik önleminin alınmaması geçtiğimiz günlerde bir felaketi doğurarak, görme engelli bir vatandaşın dereye düşmesine neden oldu. Olayın ardından sorumlular büyüyen tepkilere sağır kaldı.

ÇAVUŞLU DERESİ ÇÖP DERESİNE DÖNDÜ

Aylardır hiçbir önlem alınmayan Çavuşlu Deresi çöplerle doldu. Tamamen sağlıksız koşullara teslim edilen mahalleler de, etrafa saçılan mikroplar hastalıklara davetiye çıkarıyor. Öte yandan mahalleliler oluşan kötü kokuya karşı çaresiz durumda.

YETKİLİLER HALA SESSİZ

Geçtiğimiz haftalarda görme engelli bir yurttaşın dereye düşmesiyle mahalleliler tarafından yükselen tepkilere yetkililerden çözüm odaklı bir cevap gelmedi. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, güvenlik önlemlerinin Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda olduğu belirtildi. Derenin üst kesitinin ne zamana kadar böyle açık bırakılacağı ve yetkililer tarafından neden hiçbir önlem alınmadığı konusunda ise net bir yanıt yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir