HDP Akdeniz İlçe Örgütü 3. Olağan Kongresini gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Akdeniz İlçe Örgütü’nün yeni yönetiminde Eş Başkanlığa Feyza Kaya ve Münir Güzel seçildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Akdeniz İlçe Örgütü, 3. Olağan Kongresini Şah Düğün Salonu’nda gerçekleştirdi. Kongreye HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ve HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan’ın yanı sıra il ilçe yönetimi ve birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Kongre Salonunda “Erkek şiddetine boyun eğmiyoruz isyanı büyütüyoruz” ve “Savaş öldürür, yoksullaştırır. Barış yaşatır bir arada tutar” pankartları asıldı.

Kongrede ilk olarak konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık, kendilerine dayatılan baskılara karşı mücadelelerinin sürdürdüklerini ifade etti. Ardından kısa bir konuşma yapan Abdusselam Kutlu da, yeni oluşacak yönetimi tebrik ederek başarılar diledi.

 “ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANLARI KAYYUMA NE DİYOR?”

HDP’li 3 Büyükşehir’e atanan kayyumlardan sonra birçok belediye başkanının sessizliğini eleştiren Ömer Öcalan, “Bakın HDP’li  üç büyük şehre kayyum atanmış durumda. Siyasi darbe söz konusu. Demokratlardan, demokrasiyi savunan tüm parti ve kurumlar açıklama yapacaklar mı? Mersin Belediye Başkanı Vahap Seçer,   Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar gaspa bir şey diyecekler mi? Mersin bunu bekliyor. 3 büyükşehir belediyeye ve buna karşı duran bu halkın seçtiği milletvekillerine  saldırılıyor. Biz burada bulunan belediye başkanına da sesleniyoruz. Seçme, seçilme hakkına saygı duyun. Biz başka bir şey istemiyoruz. Kendiniz için yapın bunu. Bizim için değil” şeklinde ifadelerde bulundu.

“BU ÜLKENİN ALTERNATİFİ HDP’DİR”

Yıllarca ağır bedeller vererek mücadele ettiklerini belirten Öcalan, haklara acılar yaşatanların birgün mutlaka hesap vereceklerini dile getirdi. Öcalan, yaşanan hukuksuzluklara karşı ana muhalefet olan CHP’ye de seslenerek “ CHP ye  çağrı yapıyoruz. CHP’nin de söz söyleme hakkı vardır. Geri adım atmamalıdır. Siyaseti duvarlardan dışarı çıkarmalıyız. Kayyumlar kaybetmiştir. Kayyumların hiçbir meşruiyeti yoktur. HDP ye uygulanan bu zulüm başka bir siyasi partiye uygulansaydı o partide emare kalmazdı. Kayyum Kürt halkına kimliğine saldırıdır. Ahmet Davutoğlu çıkmış, ‘7 Hazirandan bu yana konuşmaya başlarsam insan yüzüne bakamazlar’ diyor. Söyle açıkla bilelim. Şimdi mi konuşmaya başladın. Demokrasi havarisi olamazsınız. Bu ülkenin alternatifi HDP’dir. Bu halkın dili ile ilgili bir şey düşünüyorlar mı, söyleyebiliyorlar mı? Söyleyemeyecekler. Birilerinin son kullanma tarihi geçti  “ ifadelerini kullandı.

“HALK HER DAİM HAKLI GELİR”

Rıdvan Turan ise, kayyumların irade hırsızlığı olduğunu söyleyerek, “ Hırsızlık var hırsızlık var. Zannederim son günlerde gördüğünüz hırsızlıklar şuana kadar eşi görülmeyen bir hırsızlık söz konusu. İrade hırsızlığı var. Tabi bir İçişleri Bakanı var, her kanalı tavaf etti. Kaç yıldır iktidardasınız. Neymiş bizim belediyeler dağa para gönderiyormuşuz. Bunu kanıtlayabildiniz mi? Eğer böyle bir şey olsaydı davul, zurna ortaya çıkar gösterirlerdi. Bunu kanıtlayamazlar. Bunların tek istediği Kürtlerin siyasi iradelerini yok saymaktır. Sen bu ülkenin eşit vatandaşı değilsin, diyorlar. Haddinizi bilin, diyorlar. Biz de buradan sesleniyoruz. Kadayıflar yiyenler mi, hediyeler gönderenler mi dersiniz? Her şey var. Bu halkın parası ile neler yaptınız. Açıklayın. Ne yaparsanız yapın halkın örgütlülüğünden kaçamazsınız. Halk her zaman galip gelir “ diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kongre faaliyet raporları sonrasında yeni yönetimi oluşturuldu. Akdeniz İlçe Örgütü’nün yeni Eşbaşkanları Feyza Kaya ve Münir Güzel oldu.

Kongre alkışlar ile son buldu.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir