HDP Heyeti, hak ihlalleri iddiasına ilişkin Tarsus Cezaevi yönetimiyle görüştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Heyeti, yaşanan hak ihlallerine ilişkin Tarsus Cezaevi iradesiyle görüştü. Görüşme ardından konuşan HDP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan, “Cezaevi yönetimi hak ihlallerini kabul etmeseler de bize gelen bilgiler bunun tam tersidir. Biz vekiller olarak bunun takipçisi olacağız ve sonuna kadar bunları araştıracağız” diye belirtti.

HABER MERKEZİ

 

HDP heyeti Tarsus’a geçerek son zamanlarda hak ihlalleri iddialarıyla gündeme gelen Tarsus Cezaevi Kampüsü’nü ziyaret etti. HDP Grup Başkan Vekili ve Mersin milletvekili Fatma Kurtulan, HDP Adana milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP Adana milletvekili Kemal Peköz, DBP Parti Meclis (PM) üyesi Erol Demirhan, İHD Mersin ve Tarsus yöneticileri, DBP Mersin İl yöneticileri, HDP Mersin ve Tarsus yöneticilerinin bulunduğu heyet Cezaevi yönetimiyle görüştü. Görüşmenin ardından HDP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan, cezaevinin önünde açıklama yaptı.

‘ASKERİ SAYIM DAYATILIYOR’

Cezaevleri Türkiye’nin kanayan bir yarası olduğunun altını çizen Kurtulan, “Türkiye’de hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerinde bir tanesi de Tarsus Cezaevidir. Bize çeşitli kanallarla gelen bilgiler bunu doğruluyor. Bugünde cezaevi yönetimi ile bir görüşme yaptık” diye konuştu. Cezaevlerinde askeri sayım dayatma sonucu darpların yaşandığına dikkat çeken Kurtulan, darp edilenlerin doktora götürülmediğini ve doktora götürüldüğü zaman ise rapor verilmediğini aktardı. Raporları olmadığı için cezaevinde ilaçlarının verilmediği için yaşamını yitiren Halime Gülsu’nun durumunu hatırlatan Kurtulan, “Gözaltı sürecinde tedavi edilmedi. Cezaevine getirildiği zaman ise raporu kaybedildi. Raporu olmadığı için ilaç verilmeyen Gülsu, dayatmalar karşısında yaşamını yitiriyor. Bu da bize cezaevlerindeki ihlalleri gösteriyor” diye ifade etti.

 

En son Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulduğu tek kişilik hücreden koğuşa alınması talebiyle 29 gün açlık grevi yapan tutuklu Zeynep Turan’ın durumunu cezaevi yönetimine ilettiğini belirten Kurtulan, “Zeynep Turan’ın tek isteği normal koğuşa geçmekti. Bu talebine karşılık cezaevi kendisine, ‘örgüt üyesi olduğunu kabul edersen, normal koğuşa alınırsın’ dedikten sonra çeşitli görüşmeler sonrası normal koğuşa alındı.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

2017’den bu yana tutuklu bulunan 78 yaşındaki hasta tutuklu Sise Bingöl’ün hasta olmasına rağmen 15 aydır tahliye edilmemesinin toplum vicdanı kanatan bir durum olduğunun altını çizen Kurtulan, “Sise annenin burada yatması ve işkenceye maruz kalması toplumun vicdanını yaralayan bir durum olduğunu dile getirdik. Cezaevi yönetimi bu tür uygulamaları kabul etmeseler de bize gelen bilgiler bunun tam tersidir. Biz vekiller olarak bunun takipçisi olacağız ve sonuna kadar bunları araştıracağız” dedi.

‘HAK İHLALLERİ YOK SAYILIYOR’

Bir heyet avukatın tutuklularla tek tek konuşup yeniden beyanlar alınacağını aktaran Kurtulan, tutukluların beyanlarını raporlaştırdıktan sonra çalışmalarını hız vereceklerini kaydetti. Cezaevi yönetiminin uygulamalarında iktidarın uygulamalarını gördüklerini belirten Kurtulan, “Gözümüzün içine baka baka yaşanan hak ihlalleri yok sayılıyor ve inkar ediliyor. Bizler, bu hak ihlallerin her yerde teşhir edeceğiz. Bu yaşanan hak ihlallerinin sorumluları yargının karşısına çıkması için ellimizden geleni yaparak takipçisi olacağız” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir