HDP il binasına baskın: Açlık grevindeki 10 HDP’li gözaltına alındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demokratik Bölgeler Kongresi (DTK)ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için açlık grevi yapılan HDP Mersin il binasının polislerce basıldı. Binada polis araması sona erdi ve açlık grevinde olan 10 kişi gözaltına alındı.  Gözaltına alınanların isimleri şöyle: HDP Mersin İl Eşbaşkanı Zuhal Önen, Ali Alper, Gule Kaya, Mehmet Aykut, Zahide Yavuz, Abdulbaki Akkoyun, Ali Bilen, Diyar Turgut, Bahattin İlet ve Doğan Atay

Baskının ardından HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, milletvekilleri Rıdvan Turan, Tülay Hatimoğulları, Meral Danış Beştaş ve Kemal Peköz, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce ile avukatlar il binasına girdi.

TURAN: LEYLA GÜVEN’E SALDIRIDIRI

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan HDP Mersin Milletvekili  Rıdvan Turan, baskınla ilgili şunları söyledi: “Öncelikle polis HDP binamıza baskına gelmeden önce bir ihbar aldığını söylüyor. Bu ihbarı da, muhtemelen Leyla Güven’e destek olduklarını, onun yanında olduklarını beyan etmek için açlık grevine giren yurttaşlarımıza ilişkindi. Biz bugüne kadar Leyla Güven’in açlık grevine girmesine neden olan taleplerinin karşılanmasını beklerken bina basıldı. Bu, Leyla Güven’e saldırıdır. Bu saldırıyı kınıyoruz; ama biz dün söylediğimiz gibi bugün de söylüyoruz; Leyla Güven’in yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir