HDP Kadın Meclisi: Suçlular hesap verene kadar adalet arayışımız son bulmayacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şengal’de IŞİD saldırısında 3 Ağustos 2014 günü yaşanan Ezidi halkına dönük katliamla ilgili açıklama yapan HDP Mersin Kadın Meclisi,  “Suçlular hesap verene kadar adalet arayışımız son bulmayacak” ifade etti.

HDP Mersin Kadın Meclisi, 3 Ağustos 2014 yıllında Ezidi halkına dönük gerçekleştirilen soykırımının 4. Yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi. HDP İl binasının toplantı salonunda yapılan açıklamada HDP İl Başkanı Sevgi Aktaş konuştu.

3 Ağustos 2014 yılında IŞİD binlerce Êzîdîyî öldürdü, binlerce kadın ve çocuğu ise esir olarak götürdüğünü hatırlatan Aktaş, “Bunların bir kısmı IŞİD’liler tarafından çeşitli Arap ülkelerinde köle pazarlarında satıldı, bir kısmı öldürüldü, bir kısmı da tecavüze uğradı. Halen IŞİD’in elinde yüzlerce Êzîdî kadının olduğu biliniyor. HDP olarak, tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına maruz kalan Êzidî halkının yanındayız” diye konuştu.

BİRLİKTE MÜCADELE

Soykırımın 4. yılında IŞİD tarafından katledilen Êzidîleri saygı ile anan Aktaş, “3 Ağustos ‘Kadın kırımı ve soykırımına karşı uluslararası eylem günü’ ilan edilene kadar bunun mücadelesini sürdüreceğiz. Ezidi  Soykırımı aynı zamanda kadın kırımıdır. HDP Mersin Kadın Meclisi olarak dünyanın dört bir yanında kadınların katledilmesine, kadınların yaşamalarını tehdit eden cins şiddeti ve artarak devam eden saldırılara karşı dünya kadınları ile birlikte mücadele edeceğiz. Kadınlar soykırıma uğradığında bir halk soykırıma uğrar. Unutulmasın ki, hesabı sorulmamış katliamlar, yenilerinin habercisi olur” diye ifade etti.

Savaş ilk kadın ve çocukları vurduğunun altını çizen Aktaş, IŞİD’de saldırdığında ilk kadın ve çocuklara saldırdığını belirtti.  Katliamın ardından 4 yıl geçtiğini ve bu katliamda katledilmeyen kadınların birçoğunun halen IŞİD’in elinde olduğunu belirten Aktaş, “IŞİD barbarlarının kadim bir kültüre, tarihe, dini değerlere, mekanlara, bilime ve ahlaka düşmanlıklarının yanı sıra, kadına olan düşmanlıkları yüzyılımızda kadın kırım politikalarının boyutlarını ve derinliğini gösteriyor” diye belirtti.

‘KADIN KIRIMI İNSANLIK SUÇUDUR’

Aktaş, “HDP Mersin kadın Meclisi olarak sadece Ezidi katliamını değil 10 Ekim Ankara Gar katliamının , Diyarbakır’da HDP mitingine 5 Haziran 2015’de yapılan bombalı saldırının, Antep’deki düğünü kana bulayanların, Suruç’da Kobeneli çocuklara oyuncak götürmek  isteyen gençlerin katillerinin peşinde olduğumuzu; adil yargılama yapılması ve katillerle destekçilerine hak ettikleri cezanın verilmesi için çabamızı sürdüreceğimizi bugün burada dile getiriyoruz. Soykırım ve kadın kırımı insanlık suçudur; suçlular hesap verene kadar adalet arayışımız son bulmayacaktır” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir