HDP Mersin İl Eşbaşkanlığı’na Zelal Önen ve Mustafa Şık seçildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
HDP Mersin İl Örgütü Kongresini gerçekleştirdi. Tek liste ile gidilen seçimde İl Örgütü Eşbaşkanlığı’na Zelal Önen ve Mustafa Şık seçildi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, 2’nci Olağan Kongresi’ni 33 Düğün Salonu’nda gerçekleştirdi. Kongreye Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’ın yanı sıra PM ve MYK üyeleri, HDK, EMEP, Devrimci Parti,, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Halkevleri, SES, Eğitim Sen, İHD ve 78’liler gibi çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. HDP bayraklarıyla süslenen salona  “Örgütlenelim, özgürleşelim” ve “Tecridi kıralım faşizmi yıkalım” pankartları asıldı.
Demokratik siyasetin yok sayıldığı günlerden geçtiklerini belirten HDP Mersin İl Başkanı Sevgi Aktaş. Faşizme karşı direnmek için kongreye gittiklerini dile getiren Aktaş, faşizmin barış ve demokrasiden korktuğunu belirterek, “Faşizm en ufak bir kıvılcımda hemen müdahale ediyor. Ama bilsinler ki bizler barış ve demokrasiyi bu ülkeye getirmeden asla pes etmeyeceğiz” dedi.
Aktaş ardından konuşan Mersin Milletvekili Rıdvan Turan da, yerel yönetim politikalarıyla AKP’yi gerileteceklerini söyledi. Turan, “AKP güçlüymüş gibi görünmeye çalışsa da sıkışmıştır. İçerde ekonomik kriz ile dışarı da ise İdlib’te sıkışmıştır. Bu ülkede Kürt sorunu çözülmeden hiçbir sorunu çözemeyecektir. Bizler dün direniyorduk bugün de direneceğiz; yarın da direnmeye devam edeceğiz. Yaklaşan bir yerel seçim var. Biz HDP olarak kapı kapı dolaşarak yerel seçimlere çok güçlü çalışıyoruz. Bizim belediyemize kayyum atanlardan daha fazlasını alacağız” diye konuştu.
Kürt sorununu çözeceğini söyleyen AKP hükümetinin bugün Kürtlere karşı büyük bir imha operasyonu başlattığına dikkat çeken Turan, “Bugün Kürdistan dağları, ormanları ateşe verilmiş, cezaevlerinde hak ihlalleri boy vermiş durumda. Siyasetçileri tutuklanmış ve halkların iradelerine kayyum atanmış durumda. Gördünüz Tarsus Cezaevi’nde yaşananlar çok vahim durumda. Tarihin en büyük hak ihlallerinin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. İktidara şunu söylemek istiyoruz; ‘rüzgar ekiyorsan, fırtına biçmeye hazır ol’. Enseyi karartmaya gerek yok. Karanlığın en yoğun olduğu bir dönem aydınlığın en yakın olduğu zamandır” diye belirtti.
HDP Eş Genel Başkan Pervin Buldan, “AKP’li yetkililer 24 Haziran seçimlerinden hemen sonra Türkiye’ye demokrasi ve barış ile refaha kavuşacağını söylüyorlardı. Fakat bugün AKP Türkiye’yi getirdiği nokta halkı gittikçe krize sokan bir yerdedir. Yaşanan krizin nedeni Suriye politikasıdır. Bunun sorumlusu da AKP hükümetidir. Bu krizi yok sayan saraydır. Sadece saraya bakıyorlar. ‘Kriz miriz yok’ diyenler, bugün Katar’dan milyon dolarlık uçak alıyorlar. Evet, krizin kendileri vurmadığını söyleyebiliriz. Oysa bu kriz emekçiyi, işçiyi, yoksul halkı ve kadını vurdu. İşçinin, emekçinin ve yoksul halkın neler yaşadığını bilemezsiniz. Türkiye toplumu bundan sonra bu yaşananlara izin vermemelidir. Bu krizin esas nedenlerinden biri de İmralı Cezaevi’nde bulunan Sayın Öcalan üzerindeki tecrittir. Öcalan ile diyalog olduğu dönemleri hatırlayalım arkadaşlar; o dönemde bu yaşananların hiçbiri yoktu. 7 Haziran seçimlerinde ‘müzakereyi rafa kaldırdık’ dediler. Bu ülkeyi yönetenler bu süreçten korktular. İnsanların yaşamlarını yitirmediği süreçlere tanıklık ettik. Ne yazık ki bu ülkeyi yönetenler barışı değil çatışmayı tercih ettiler”
“AKP’nin ve Erdoğan’ın oluşturmuş olduğu o kıraathaneler var ya, bu kayyumları oraya göndereceğiz. Bu bizim boynumuzun borcudur. Kayyumlar Kürt halkının değerlerine hakaret etmeyi ve kendisine görev sayan, yine Kürt halkının iradesini ayaklar altına almaya çalışan o kayyumları ayaklar altına almaya hazırlanacağız. Kayyumların yerine tekrardan HDP’yi getireceğiz. Akdeniz Belediyesi’ni gasp etmiş olabilirler ve eş başkanı yani iradeyi tutuklamış olabilirler. Biz de cevap olarak hem bu belediyeyi hem de büyükşehir belediyesini alarak onlara cevap olacağız. Bu AKP ve MHP koalisyonuna karşı demokrasi ve barışı esas alan bir yerel yönetimleri oluşturacağız.”
Konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporlar okundu.  Tek liste ile gidilen seçimde İl Örgütü Eşbaşkanlığı’na Zelal Önen ve Mustafa Şık seçildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir